Trwa ładowanie...
d104d2b
03-11-2015 11:08

Tragedia na Giewoncie. Nie żyje mężczyzna

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli w północnej ścianie Giewontu zwłoki mężczyzny. Czy to poszukiwany od poniedziałku 34-latek? Wyjaśnianiem sprawy zajmie się policja.

d104d2b
d104d2b

W poniedziałek na szczycie znaleziono plecak z dokumentami mężczyzny. Rozpoczęły się poszukiwania właściciela, jego telefon był jednak wyłączony.

We wtorek pod północnymi ścianami Giewontu znaleziono zwłoki mężczyzny. Najprawdopodobniej zginął w wyniku upadku z 40-50 metrów. Aktualnie ratownicy TOPR zajmują się transportem zwłok.

Ratownicy apelują o ostrożność

Ratownicy apelują o zachowanie wzmożonej ostrożności na szlakach, które powyżej górnej granicy lasu są obecnie miejscami bardzo śliskie. W wyższych partiach Tatr panują już zimowe warunki - leży śnieg

. Turyści odwiedzający Giewont powinni trzymać się jak najdalej od północnych krawędzi wierzchołka, z których w dół opada kilkusetmetrowe urwisko. W obecnych warunkach, przy zalegającym śniegu i lodzie, o poślizgnięcie i wypadek nietrudno.

d104d2b

Aplikacja "Ratunek"

W połowie października ratownicy GOPR apelowali do turystów wybierających się w góry, aby instalowali na swoich urządzeniach mobilnych aplikację "Ratunek", dzięki której łatwo wezwać pomoc i zlokalizować osobę ją wzywającej. W ciągu roku działania aplikacji skorzystano z niej ponad 140 razy.

Ratunek" to specjalna aplikacja na urządzenia mobilne, która w trakcie zgłoszenia wypadku przez osobę potrzebującą pomocy podaje jej precyzyjną lokalizację, nawet z dokładnością do trzech metrów. Wezwanie pomocy jest proste - należy nacisnąć trzy razy niebieski krzyż znajdujący się na środku ekranu, a połączenie ze służbami ratowniczymi nastąpi automatycznie.

W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy - w górach 601100300 lub nad wodą 601100100 - i łączy się z właściwą służbą ratowniczą - w górach z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (GOPR) lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (TOPR), a nad wodą z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (WOPR) lub Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (MOPR). Warunkiem przyjęcia zgłoszenia wypadku jest nawiązanie rozmowy z ratownikiem dyżurnym, który zapyta, co się stało i jakiej pomocy potrzeba.

Przed wyruszeniem na szlak warto też wypełnić inną ważną część programu - Książeczkę Medyczną. Pozwala ona na umieszczenie najważniejszych informacji o aktualnym stanie zdrowia, które mogą być bardzo pomocne dla służb ratowniczych i medycznych w trakcie akcji ratunkowej. Są to np. data urodzenia, grupa krwi, dane o chorobach przewlekłych i przebytych, alergiach, a także zażywanych lekach. Osoby głuchonieme mogą zaznaczyć swoją niepełnosprawność. Książeczka umożliwia również podanie kontaktu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.

Zobacz również wideo: Akcja ratunkowa w Tatrach

d104d2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d104d2b
Więcej tematów