Trwa ładowanie...
18-09-2007 21:30

Tracąc zęby tracimy rozum?

Bezzębne osoby w starszym wieku są ponad trzykrotnie bardziej narażone na zaburzenia pamięci i demencję, niż ich rówieśnicy, którzy zachowali przynajmniej część swoich zębów - wynika z najnowszych brytyjskich badań. Autorzy pracy na łamach pisma "Journal of the American Geriatrics Society" nie potrafią na razie wyjaśnić podłoża tego związku.

Tracąc zęby tracimy rozum?Źródło: Jupiterimages
d305dnm
d305dnm

Zespół naukowców kierowany przez dr Stewarta przebadał ponad 4 tys. mężczyzn i kobiet w wieku 65 lat i starszych. Niemal 2,5 tys. z nich żyło na własną rękę, a ponad 1,5 tys. - w domach spokojnej starości. W pierwszej grupie odsetek osób bezzębnych wynosił 40%, natomiast w grupie rezydentów domów opieki - aż 68%.

Badacze zaobserwowali, że bezzębne osoby żyjące niezależnie były ponad 3,5 razy bardziej narażone na osłabienie zdolności umysłowych, czyli demencję, niż ich rówieśnicy posiadający przynajmniej niektóre zęby. Podobny związek nie dotyczył jednak rezydentów domów starości.

"Nasza praca raczej rodzi nowe pytania niż cokolwiek wyjaśnia" - komentuje prowadzący badania dr Robert Stewart z Kings College w Londynie. Naukowcy nie są na razie w stanie wyjaśnić zaobserwowanego związku.

Jak spekulują, zły stan uzębienia może zwiększać ryzyko demencji na dwa sposoby. "Po pierwsze, choroby zębów i dziąseł powodują często przewlekłe stany zapalne oraz zakażenia w jamie ustnej. Mogą się z tym wiązać zmiany we krwi i układzie krwionośnym, które negatywnie wpływają na mózg i jego funkcjonowanie" - wyjaśnia dr Stewart.

d305dnm

Po drugie, osoby, które utraciły dużo zębów mają tendencję do zmiany swojej diety na mniej urozmaiconą. Może to skutkować m.in. niedoborem pewnych witamin, który również negatywnie odbija się na funkcji mózgu. Jak przypomina dr Stewart, obecnie trwają intensywne badania nad związkiem między spożywanymi przez nas pokarmami a ryzykiem niektórych odmian demencji, jak np. choroba Alzheimera.

Prawdopodobne jest też, że osoby, u których rozwija się demencja, po prostu mniej dbają o swoje zęby, podkreślają badacze.

Naukowcy liczą, że odpowiedź na te pytania uda im się uzyskać w przyszłych doświadczeniach.

Dr Stewart zaznacza jednak, że niezależnie od tego jakie jest podłoże zaobserwowanego związku, istnieje wiele zdrowotnych przyczyn by dbać o swoje zęby, również w starszym wieku. Dotychczas naukowcy powiązali zły stan uzębienia i dziąseł m.in. z podwyższonym ryzykiem chorób serca, poronienia, a nawet raka trzustki.

d305dnm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d305dnm
Więcej tematów