TP SA - inwestorem strategicznym w Wirtualnej Polsce
Telekomunikacja Polska SA ma objąć w portalu Wirtualna Polska udziały w wysokości 50%
kapitału plus jedna akcja - przez objęcie akcji nowej emisji i nabycie części wyemitowanych już walorów WP. Wynika to - jak poinformowały we wtorek zainteresowane firmy - z ustaleń negocjacyjnych między TP SA, Prokom Software i portalem.
22.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na podstawie tych ustaleń strony podpiszą ostateczną umowę. Będzie to jedna z największych transakcji w sektorze internetowym w Polsce oraz całym regionie Europy Centralnej i Wschodniej.
W oficjalnym wspólnym komunikacie, opublikowanym we wtorek, czytamy:
"TP SA - największy polski operator telekomunikacyjny, CNT, wiodąca polska spółka internetowa, prowadząca jeden z największych w kraju portali Wirtualna Polska oraz Prokom Internet, kontrolowana przez największą polską firmę informatyczną Prokom Software SA, dokonały ustaleń negocjacyjnych warunków inwestycji TP SA w Wirtualną Polskę, na podstawie których strony podpiszą ostateczną umowę. Planowana struktura transakcji zakłada uzyskanie przez TP SA udziału w Wirtualnej Polsce w wysokości 50% kapitału zakładowego plus jedna akcja przez objęcie akcji nowej emisji oraz nabycie części wyemitowanych już akcji Wirtualnej Polski. Pozostałe akcje pozostaną w posiadaniu obecnych akcjonariuszy Wirtualnej Polski.
Dzięki tej transakcji, która będzie jedną z największych transakcji w sektorze internetowym w Polsce i w regionie Europy Centralnej i Wschodniej, powstanie najsilniejsza na rynku firma internetowa. Połączy ona strategiczną pozycję TP SA w segmencie ISP z wiodącą pozycją Wirtualnej Polski pośród portali.
Połączenie oferowanych przez TP SA usług dostępowych i przesyłu danych za pośrednictwem protokołów internetowych z zapewnianymi przez Wirtualną Polskę wiodącymi treściami internetowymi, usługami gospodarki elektronicznej i innymi usługami świadczonymi za pośrednictwem internetu, zapewnią obu spółkom wzrost przychodów związany z efektem synergii oraz pozwolą na zajęcie wiodącej pozycji na polskim rynku internetowym.
Na podstawie uzgadnianych warunków, TP SA zamierza uzyskać kontrolę nad Zarządem i Radą Nadzorczą Wirtualnej Polski. Zamiarem TP SA jest jednakże zachowanie obecnego kierownictwa spółki, które, jak oczekuje TP SA, będzie nadal rozwijać Wirtualną Polskę w perspektywie najbliższych kilku lat.
Transakcja ta musi zostać zaakceptowana przez odpowiednie organy (m.in. Urząd Antymonopolowy) oraz władze zaangażowanych w nią spółek.
J.P. Morgan pełnił w transakcji rolę wyłącznego doradcy finansowego TP SA, doradcą finansowym Wirtualnej Polski był natomiast ABN AMRO."
(kor)