Trwa ładowanie...

Towarowa rakieta Antares wystartowała z zaopatrzeniem dla ISS

• Towarowa rakieta Antares wystartowała z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)
• Rakieta należy do prywatnej firmy Orbital ATK - poinformowała agencja kosmiczna NASA

Share
Towarowa rakieta Antares wystartowała z zaopatrzeniem dla ISS
Źródło: NASA
d7r1cv7

Rakieta, napędzana przez nowe wyprodukowane w Rosji silniki, wystartowała z bazy NASA na Wallops Island, położonej u wybrzeży stanu Wirginia.

Rakieta transportuje kapsułę towarową Cygnus z ważącym 2400 kg ładunkiem dla załogi stacji. Kapsuła ma przez kilka dni krążyć na orbicie okołoziemskiej i przycumować do stacji dopiero w niedzielę. Wcześniej bowiem, w piątek, do stacji ma przycumować rosyjski pojazd Sojuz z trzema nowymi członkami załogi stacji. Sojuz ma wystartować z kosmodromu Bajkonur, w Kazachstanie, w środę.

Był to pierwszy start Antaresa od 2 lat. W październiku 2014 r. rakieta tego typu eksplodowała kilka sekund po starcie niszcząc wyrzutnię i cały ładunek. Przyczyną awarii były starego typu niesprawne silniki, również pochodzące z Rosji.

d7r1cv7

Orbital ATK rozpoczął po tym niepowodzeniu prace przy rekonstrukcji rakiety i wyposażeniu jej w nowe silniki. Przez ten czas wysłała na ISS dwie kapsuły Cygnus korzystając z rakiet nośnych Atlas.

Ostatnia misja ma kluczowe znaczenie dla NASA, coraz bardziej zależnej od prywatnych firm, po wycofaniu w 2011 r. z eksploatacji promów kosmicznych.

Poniedziałkowy start miał tym większe znaczenie bowiem 1 września eksplodowała na wyrzutni rakieta Falcon 9, należąca do firmy SpaceX miliardera Elona Muska. Zniszczony został wówczas izraelski satelita telekomunikacyjny wartości 200 mln dolarów.

Stacja ISS, której budowa pochłonęła dotychczas 200 mld dolarów, krąży po orbicie na wysokości ok. 400 km nad Ziemią.

d7r1cv7

Podziel się opinią

Share
d7r1cv7
d7r1cv7
Więcej tematów