Trwa ładowanie...
dm154ob

Tornado szkwałowe na Opolszczyźnie. Unosiło pył i piasek, mogło zrywać dachy

W piątek przez Polskę przetoczyły się burze i nawałnice, związane z niżem "Thekla". Nie były to jednak jedyne gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które mogliśmy obserwować. Na Podlasiu szalała trąba powietrzna, a na Opolszczyźnie tornado szkwałowe.
Share
Tornado szkwałowe na Opolszczyźnie. Unosiło pył i piasek, mogło zrywać dachy
Źródło: Youtube.com, Fot: raclawice.net
dm154ob

Tornado szkwałowe, czyli gustnado, zaobserwowano w pobliżu Racławic Śląskich. Jeden z czytelników lokalnego portalu raclawice.net nagrał jego przejście i przesłał do redakcji.

Jak informuje portal twojapogoda.pl tego typu zjawiska pojawiają się na linii szkwałowej, na czele komórki burzowej. Powstają, gdy strumień zimnego opadającego powietrza przemieszcza się tak szybko, że gwałtownie unosi zalegające przy ziemi ciepłe powietrze. To zaczyna wirować i porywa z sobą pył i piasek, unosząc je ku górze.

dm154ob

Tornada szkwałowe nie są, tak jak trąby powietrzne, związane z mezocyklonem na superkomórce burzowej. Są zazwyczaj o wiele słabsze, ale nie oznacza to, że niegroźne.

Z podobnych zjawiskiem mieliśmy do czynienia26 czerwca w Płocku. Wówczas jedna osoba została ranna, zniszczonych zostało wiele łódek na przystani oraz dach na jednym z kiosków. Wicher połamał także wiele drzew.

Na szczęście, jak widać na nagraniu z portalu raclawice.net gustnado na Opolszczyźnie przeszło nad polami, z dala od zabudowań.

Według serwisu twojapogoda.pl możliwe, że obserwowana przez mieszkańców Krapkowic burza piaskowa, również mogła mieć związek z gustnado.

Źródło: raclawice.net, twojapogoda.pl, wp.pl

dm154ob

Podziel się opinią

Share
dm154ob
dm154ob
Więcej tematów