Trwa ładowanie...
Tomasz Siemoniak: nie wyślemy polskich żołnierzy przeciw Państwu Islamskiemu
x-news/TVN 24

Tomasz Siemoniak: nie wyślemy polskich żołnierzy przeciw Państwu Islamskiemu

Udział Polski w operacjach militarnych wobec Państwa Islamskiego jest wykluczony - mówi Tomasz Siemoniak. Minister obrony narodowej oświadczył, że możliwe są działania humanitarne.
Share
dksb86h

Tomasz Siemoniak pytany o wystąpienie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, który w piątek na szczycie NATO wezwał sojuszników, w tym Polskę, do udziału w koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego, powiedział, że Polska na pewno nie wyśle żołnierzy do Iraku.

- Nie ma mowy o udziale polskich żołnierzy w jakiejkolwiek formie interwencji w Iraku i nikt od nas tego nie oczekuje - podkreślił Siemoniak.

dksb86h

Jak wyjaśnił, na szczycie NATO w Newport Kerry zaprosił na spotkanie dziewięć państw na rozmowę nt. sytuacji w Iraku i Syrii.

- Nie było to spotkanie, na którym był jakiś werbunek do interwencji. Nie ma mowy o interwencji lądowej, to jest kwestia pomocy humanitarnej, i tego, co Amerykanie robią, czyli prób efektywnego przeciwstawiania się islamistom w postaci ataków z powietrza i pomocy dla państwa irackiego - powiedział Siemoniak.

Walka z islamistycznym ugrupowaniem, które ogłosiło kalifat na północy i zachodzie Iraku oraz na okupowanych obszarach Syrii, była jednym z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO.

USA, które od początku sierpnia prowadzą naloty na północy Iraku, próbują utworzyć międzynarodową koalicję do walki z islamistami. Kilka krajów, z USA i Francją na czele, dostarczają broń kurdyjskim bojownikom, walczącym z dżihadystami w Iraku.

dksb86h

Podziel się opinią

Share
dksb86h
dksb86h
Więcej tematów