Trwa ładowanie...
ds9k6nu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tomasz Siemoniak: nie planujemy powrotu do poboru powszechnego

Minister obrony deklaruje, że nie ma mowy o przywróceniu powszechnego poboru do wojska. Wicepremier Tomasz Siemoniak powiedział jednak w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce, że trzeba uchwalić nową ustawę o powszechnym obowiązku obrony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Siemoniak
Tomasz Siemoniak (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
ds9k6nu

Szef MON zaznaczył, że obowiązująca ustawa o powszechnym obowiązku obrony z roku 1967 ma kilkaset poprawek. - Zaczyna nie przystawać do rzeczywistości prawnej, politycznej, międzynarodowej, naszego członkostwa w sojuszu - stwierdził Tomasz Siemoniak.

- To jest ogromne przedsięwzięcie, zapewne na nową kadencję parlamentu, ale chcemy żeby pewne myśli, pewne uwagi już w tym momencie zostały sformułowane. Polsce potrzeba tego rodzaju nowego prawa i jeśli chodzi o uporządkowanie, jeśli chodzi o rozwiązania przystające do naszych czasów. Myślę, że ta data - 1967 rok - pokazuje jak bardzo archaiczna jest ta konstrukcja prawna - zaznaczył minister obrony.

Jednoznacznie stwierdził jednak, że rząd nie planuje powrotu do powszechnego poboru, o czym donosiła część mediów.

ds9k6nu

Zakupy dla wojska

Siemoniak na antenie Jedynki zapowiedział też, że za pięć dni zapadnie decyzja w sprawie zakupu nowych śmigłowców dla wojska. Nie chciał podać szczegółów mówiąc, że byłoby to naruszeniem procedury przetargowej. Zapewnił, że zostanie wybrane rozwiązanie najkorzystniejsze dla sił zbrojnych i gospodarki. Minister uznał za niestosowne związkowe zapowiedzi protestów przeciwko rozstrzygnięciom przetargowym. Związki zawodowe obawiają się, że decyzja o wyborze nowych śmigłowców będzie mieć charakter polityczny, a nie merytoryczny.

Tomasz Siemoniak poinformował, że w kwietniu ma też zapaść decyzja w sprawie zakupu systemu antyrakietowego średniego zasięgu "Wisła".

Nieprawidłowości w specpułku

Minister odniósł się również do informacji o nieprawidłowościach w 36. specjalnym pułku lotniczym. Powiedział, że nie jest nimi zaskoczony. Przypomniał, że gdy w 2011 roku objął urząd, polecił rozwiązać 36. pułk i wprowadzić nowe zasady bezpieczeństwa lotów najważniejszych osób w państwie. Siemoniak podkreślił, że od czasu katastrofy smoleńskiej wprowadzono tyle nowych procedur, że dziś takie nieprawidłowości nie byłyby możliwe.

ds9k6nu

Dodał, że o odpowiedzialności konkretnych osób za nieprawidłowości w pułku powinna decydować prokuratura. Minister przyznał, że jest niedobrze, gdy fragmenty opinii biegłych, badających katastrofę smoleńską, wyciekają do mediów. Powiedział, że być może byłoby lepiej, gdyby ujawnić wszystkie tego rodzaju materiały.

Tomasz Siemoniak powiedział, że procedura zakupu samolotu dla VIP-ów jest już realizowana, a w najbliższych tygodniach może zostać ogłoszony przetarg. Umowa ma zostać, zdaniem ministra, podpisana pod koniec roku.

Zobacz również: NIK sprawdzi zakupy armii

ds9k6nu

Podziel się opinią

Share

ds9k6nu

ds9k6nu
Więcej tematów