Trwa ładowanie...

Tomasz Siemoniak: chcemy w 2016 r. decyzji o większej obecności NATO w Polsce

NATO powinno w sposób trwały odpowiedzieć na agresywne działania Rosji. Chcemy, by decyzje o wzmocnieniu obecności Sojuszu w Polsce zapadły na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 r. - powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

Share
Tomasz Siemoniak: chcemy w 2016 r. decyzji o większej obecności NATO w Polsce
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d1ekwzx

Minister obrony był pytany przez polskich dziennikarzy na poligonie w Jaworowie koło Lwowa na Ukrainie o deklaracje USA, że w naszym kraju nie będzie stałych baz amerykańskich, a tylko rotacyjne ćwiczenia jednostek wojskowych. Siemoniak powiedział, że nie chce przywiązywać się do wypowiedzi, które pojawiają się w przestrzeni publicznej.

- Tego rodzaju decyzje zapadają na najwyższym szczeblu. Różni ważni urzędnicy mówią, jakie jest w tym momencie stanowisko, natomiast na pewno do decyzji jeszcze jest trochę czasu i będziemy o nią zabiegali - wyjaśnił wicepremier.

d1ekwzx

Z rotacyjnej w stałą obecność?

- Oczywiście bardzo życzylibyśmy sobie tego, żeby ta ciągła rotacyjna obecność przeistoczyła się w obecność stałą. Pierwszy krok został wykonany, w maju w Waszyngtonie uzgodniliśmy, że w Polsce będzie rozmieszczony w magazynach ciężki sprzęt amerykański. Walczymy o to, żeby docelowo właśnie w Polsce znalazły się te bazy - mówił Siemoniak.

Jak dodał, Amerykanie nigdy nie ukrywali, że takiej decyzji jeszcze nie podjęli. - Myślę, że horyzont warszawskiego szczytu NATO to jest czas pracy nad tym, aby w Warszawie zostały podjęte decyzje, które na trwale ustanowią obecność wojskową amerykańską i sojuszniczą w Polsce i państwach wschodniej Europy - ocenił szef MON.

Ważne tematy na szczyt w Warszawie

Jego zdaniem kryzys rosyjsko-ukraiński nie przeminie szybko. - Sprzyjamy bardzo, aby miński proces pokojowy się toczył, ale widać, że te agresywne działania Rosji - aneksja Krymu, działania na Ukrainie - one pokazują nową złą tendencję, w związku z czym NATO powinno w sposób trwały na to odpowiedzieć - podkreślił Siemoniak.

Według niego także inne zagrożenia, jak Państwo Islamskie i wydarzenia w Afryce Północnej, wymagają od NATO "decyzji, które trwale zmienią Sojusz". - Chcemy, żeby w Warszawie one zapadły. Ja bardzo liczę na to, że tam właśnie zapadnie polityczna decyzja o wzmocnieniu obecności Sojuszu w Polsce - powiedział szef MON.

d1ekwzx

Działania USA i NATO

Siemoniak podkreślił, że przede wszystkim trzeba docenić to, co Stany Zjednoczone zrobiły po wybuchu kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.

Podkreślił, że amerykańskie deklaracje, że żołnierze zostaną tak długo, jak będzie trzeba, są dla Polski bardzo istotne. - Myślę, że poczucie bezpieczeństwa Polaków dzięki tym działaniom znacząco wzrosło - powiedział Siemoniak, zwracając uwagę na liczne ćwiczenia z sojusznikami na polskich poligonach.

Na początku tygodnia przebywający w Polsce zastępca szefa biura ds. europejskich i eurazjatyckich Departamentu Stanu USA John A. Heffern zapewnił, że amerykańskie wojsko utrzyma obecność w Polsce. - Będziemy, jak długo nas potrzebujecie i jak długo nas chcecie - powiedział. Nie krył, że jednym z powodów, dla którego nie jest poruszany temat utworzenia stałych baz, jest chęć uniknięcia sporu wewnątrz sojuszu, który jednak wobec wydarzeń na wschodzie wykazuje jedność i solidarność.

Heffern przypomniał, że chodzi nie tylko o żołnierzy przybywających na rotacyjne ćwiczenia, ale także o rozmieszczenie w krajach granicznych NATO, w tym w Polsce i państwach bałtyckich, ciężkiego sprzętu, co w razie kryzysu ułatwi przysłanie ludzi. Zaznaczył, że także sprzęt ma być mobilny - będzie go można szybko przerzucić tam, gdzie będzie potrzebny.

d1ekwzx

Po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w ubiegłym roku sojusz zawiesił współprace z Rosją, wysłał ludzi i sprzęt, w tym samoloty wczesnego ostrzegania nad Polskę i Rumunię, czterokrotnie zwiększył też kontyngent strzegący nieba nad krajami bałtyckimi. W czerwcu br. USA ogłosiły zamiar rozlokowania ciężkiego sprzętu, w tym broni pancernej, w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie oraz w Bułgarii i Rumunii.

d1ekwzx

Podziel się opinią

Share
d1ekwzx
d1ekwzx
Więcej tematów