Trwa ładowanie...

Tomasz Siemoniak: bezprecedensowa aktywność Rosjan nad Bałtykiem

Tomasz Siemoniak przyznał, że od kilku dni ma miejsce bezprecedensowa aktywność Rosjan nad Morzem Bałtyckim. - Jesteśmy tym zaniepokojeni, ale nie widzimy potrzeby stawiania wojska w stan gotowości - mówił w TVN24 szef MON. Odnosząc się do raportu CIA stwierdził: czasem nawet najlepszym przyjaciołom trzeba powiedzieć "nie".

d16fmrj
d16fmrj

Siemoniak tłumaczył, że działania Rosji to "testowanie jak sobie radzimy". - Tego rodzaju budowanie napięcia źle służy relacjom w rejonie morza bałtyckiego – zaznaczył szef MON.

Minister mówił też o raporcie CIA. - To co znalazło się w raporcie CIA nie jest dobre dla Polski - podkreślił i dodał, że 'morał z tego raportu jest taki, że czasem nawet najlepszym przyjaciołom trzeba powiedzieć "nie".

Siemoniak przyznał też, że z zakłopotaniem obserwuje wypowiedzi Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera. - Lepiej było, gdy nic nie mówili. Kwaśniewskiemu i Millerowi zabrakło wyobraźni i asertywności – stwierdził szef MON w TVN24.

d16fmrj

Publikacja raportu

Senat USA opublikował we wtorek streszczenie raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.

W ujawnionym 525-stronicowym dokumencie, streszczającym liczący ponad 6 tys. stron raport, nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. Nazwy miejsc, w których przetrzymywani byli więźniowie, zakodowano kolorami - "zielone", "niebieskie" czy "czarne" miejsce zatrzymań. Utajnione pozostały też nazwiska agentów, którzy przeprowadzali brutalne przesłuchania.

Jak powiedział PAP ekspert Human Rights Watch John Sifton, znajdujące się w Polsce tajne więzienie CIA zostało oznaczone w raporcie Senatu o torturach CIA jako "miejsce niebieskie".

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj więcej w Raporcie Specjalnym WP - Tajne więzienia CIA w Polsce

d16fmrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16fmrj
Więcej tematów