Tomasz Lis odpowiada Gmyzowi: dziennikarze TVP złamali standardy? Wasze pisolubne z pewnością
"Gmyz mówi, że Kraśko i Lis nie mogą pracować w TVP, bo złamali nasze standardy. Wasze pisolubne, włazidupskie standardy z pewnością" - napisał Tomasz Lis na Twitterze, komentując słowa Cezarego Gmyza, dziennikarza tygodnika "Do Rzeczy" w programie "#dziejesienazywo" Wirtualnej Polski. - Media publiczne są zarówno jako instytucja, która ma robić biznes, jak i instytucja, która ma służyć obywatelom, wyjątkowo chorą strukturą, którą tak naprawdę trzeba wymyślić od nowa - mówił Gmyz. Zdaniem Gmyza, "dla Lisa i Kraśki, którzy zaprzeczyli misji naszego zawodu, nie powinno być miejsca w mediach publicznych".
29.10.2015 | aktual.: 29.10.2015 13:34
Tomasz Lis, naczelny "Newsweeka" i prowadzący program w TVP, w ostrych słowach zareagował na słowa Cezarego Gmyza.
Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Niektóre wpisy były równie emocjonalne jak słowa Lisa.
Jak podkreślał w środę Gmyz, w "wymyślaniu od nowa" mediów publicznych, chodzi o to, by "przywrócić im misję". - A nie o to - używając języka Radosława Sikorskiego - żeby "dożynać watahy" - podkreślał.
Dziennikarz podał przykład niemieckich mediów publicznych, o których kształcie decydują jednocześnie: związki twórcze, partie polityczne oraz stowarzyszenia ( w tym kościoły). - Zorientowano się, że nie istnieje pełna apolityczność, a taka szeroka formuła powoduje, że w niemieckich mediach zachowano pewnego rodzaju pluralizm - przekonywał publicysta.
Drugi z gości, Grzegorz Rzeczkowski, dziennikarz "Polityki" stwierdził natomiast, że po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, zlikwidowana zostanie telewizja w "tym kształcie, który znamy". - Na nowo wszyscy pracownicy dostaną wypowiedzenia, zatrudniani będą wybrani. Także możemy sobie wyobrazić, jak to będzie wyglądało - mówił.
Prowadzący "#dziejesienazywo" Michał Kobosko zapytał Gmyza, o to, czy jego zdaniem "Tomasz Lis powinien się pakować". - Tomasz Lis zdecydowanie ma się czego obawiać. Dla Lisa i Kraśki, którzy zaprzeczyli misji naszego zawodu, nie powinno być miejsca w mediach publicznych. Ale to nie ja na szczęście będę o tym decydował - odpowiedział dziennikarz.
Krytycznie o Lisie wypowiadał się wcześniej członek PiS, Jarosław Sellin. Polityk, były członek KRRiT typowany jest przed niektórych na przyszłego ministra kultury.
Nowacka: dziennikarze wszędzie mogą być obiektywni
O ewentualnych zmianach w mediach publicznych mówiła w "#dziejesienazywo" także liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. - Było oczywiste, że media publiczne będą pierwszymi instytucjami, w których część PiS będzie rozdawać stanowiska i będzie próbowała wpływać na kształt przekazu - oceniła.
- Jestem jednak przekonana, że to, iż niektórzy dziennikarze nie będą pracować w telewizjach publicznych nie wpłynie ani na jakość dziennikarstwa, ani na nich, (...) bo jeśli chcą być obiektywni, to mogą być obiektywni wszędzie - dodała.