Trwa ładowanie...
d1cl2vf

Tomasz Komenda będzie walczył o 19 mln zł w opolskim sądzie

Sąd Okręgowy w Opolu rozpatrzy wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy za 18 lat spędzonych w więzieniu. Tak zdecydował Sąd Najwyższy. Niesłusznie skazany mężczyzna domaga się prawie 19 milionów złotych.
Share
Niesłusznie skazany Tomasz Komenda
Niesłusznie skazany Tomasz KomendaŹródło: PAP, Fot: Maciej Kulczyński
d1cl2vf

Tomasz Komenda w 2004 r. został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi. Tragiczne wydarzenia rozegrały się w noc sylwestrową 1996 r. w Miłoszycach na Dolnym Śląsku. Po 18 latach okazało się, że mężczyzna jest niewinny. Komenda został uniewinniony przez Sąd Najwyższy w maju 2018 r.

Teraz Tomasz Komenda chce ubiegać się o rekordowe odszkodowanie - 18 mln zł za doznaną krzywdę (po mln zł za każdy rok w więzieniu) oraz ponad 800 tys. odszkodowania za poniesione straty.

Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik niesłusznie skazanego mężczyzny zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby sprawa Komendy nie była rozpatrywana we Wrocławiu - informuje tvn24.pl. Chodziło o to, że wyroki skazujące Komendę zapadały we wrocławskich sądach i mężczyzna ma w związku z tym traumatyczne przeżycia.

d1cl2vf

Rozprawa najpoźniej we wrześniu

Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku i wyznaczył do rozpatrzenia sprawy Sąd Okręgowy w Opolu.

- Nie mamy jeszcze oficjalnej decyzji, ale na dniach spodziewamy się dokumentacji z Wrocławia. Sąd Najwyższy musi przesłać akta do wrocławskiego sądu, a dopiero potem trafią one do nas - wyjaśnia Daniel Kliś, rzecznik Sądu Okręgowego w Opolu.

Kiedy dokumentacja dotrze do Opola, wylosowany zostanie sędzie referent, który wyznaczy termin rozprawy. Rzecznik sądu mówi, że najpóźniej pierwsza rozprawa odbędzie się we wrześniu.

d1cl2vf

Prokuratura Okręgowa w Łodzi bada, czy funkcjonariusze prowadzący śledztwo w sprawie zbrodni miłoszyckiej nie przekroczyli uprawnień i dopełnili swoich obowiązków. M.in. śledczy sprawdzają, czy nie preparowano fałszywych dowodów przeciwko Komendzie. Z kolei w połowie maja ruszył proces w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Na ławie oskarżonych zasiadło dwóch mężczyzn - Ireneusz M. i Norbert B.

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cl2vf

Podziel się opinią

Share
d1cl2vf
d1cl2vf
Więcej tematów