Trwa ładowanie...
d2pzoxt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tomasz Elbanowski po decyzji Senatu ws. referendum: wrócimy do tematu sześciolatków, po wyborach

Arogancją i ubezwłasnowolnieniem społeczeństwa przez senatorów nazwał Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców decyzję Senatu o nieprzeprowadzeniu 25 października referendum. Zapowiedział powrót dyskusji o sześciolatkach po jesiennych wyborach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Elbanowski (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2pzoxt

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie ogólnokrajowego referendum 25 października, które miałoby być przeprowadzone jednocześnie z wyborami parlamentarnymi. Jedno z pytań miało dotyczyć zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrotu do obowiązku szkolnego dla siedmiolatków. Wniosek o przeprowadzenie referendum złożył prezydent Andrzej Duda.

Elbanowski: wychodzi na to, że możemy sobie wybrać kuratora

- Śledziliśmy dyskusję w Senacie na temat wniosku o referendum od posiedzenia komisji. Muszę powiedzieć, że mamy do czynienia z ogromną arogancją senatorów. Kojarzy się to nam z ubezwłasnowolnieniem - dorośli obywatele chcą decydować o sprawach dla siebie ważnych, a nie mogą. Wychodzi na to, że możemy sobie raz na cztery lata wybrać kuratora, który będzie podejmował za nas wszystkie decyzje - powiedział po głosowaniu Tomasz Elbanowski. - Senatorowie mówili na komisji, że boją się, iż społeczeństwo będzie zgłaszać różne inne postulaty. To obraźliwe, bo skąd się senatorowie wzięli w Senacie? To społeczeństwo ich wybrało, któremu teraz oni odmawiają prawa do decydowania o innych rzeczach - podkreślił.

d2pzoxt

Zapowiedział, że po wyborach Stowarzyszenie chce wrócić do dyskusji na temat wieku rozpoczynania nauki w szkołach. - Chcemy rozmawiać na ten temat z tymi, którzy wygrają wybory - zaznaczył.

Minister: mam poczucie, że nikt nie myślał o konsekwencjach

- Mam takie poczucie, że nikt nie myślał o konsekwencjach zadania w referendum pytania o sześciolatki - mówiła z kolei minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, która przed południem gościła na jubileuszu 70-lecia szkoły podstawowej nr 19 w Olsztynie.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której cofamy reformę sześciolatków, czyli 1 września 2016 r. sześciolatki nie idą do szkoły. Co to znaczy? To znaczy, że w szkołach nie ma całej pierwszej klasy. To znaczy, że ci nauczyciele, którzy powinni wziąć klasę pierwszą, nie mają pracy przez 3 lata, bo tyle nauczyciel wczesnoszkolny prowadzi swoją klasę. To jest ponad 30 tys. nauczycieli, którzy z dnia na dzień nie mają pracy - powiedziała. Dodała, że sytuacja później "przeciąga się" na starsze klasy, na gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną, studia, gdzie również nie będzie jednego rocznika.

d2pzoxt

Według szefowej resortu edukacji na cofnięciu reformy straciłyby też same sześciolatki i dzieci młodsze. - Tracą sześciolatki, bo już dziś wiemy - szanując poszczególne sytuacje, gdy dziecko nie ma gotowości szkolnej - że one są na tę edukację gotowe. Gdy sześciolatki zostaną w przedszkolu, to znowu będzie brakowało miejsc dla młodszych dzieci - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Zainaugurowany we wtorek rok szkolny 2015/2016 jest pierwszym, w którym do I klasy szkoły podstawowej poszedł obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich.

d2pzoxt

Podziel się opinią

Share

d2pzoxt

d2pzoxt
Więcej tematów