Trwa ładowanie...

Tomasz Arabski odwołany z placówki w Hiszpanii

• Tomasz Arabski odwołany z placówki w Hiszpanii
• Ambasador Henryk Litwin zostaje w Kijowie
• Marcin Wojciechowski nie obejmie po nim placówki na Ukrainie
< • Postanowienia prezydenta opublikowano w Monitorze Polskim

Share
Tomasz Arabski odwołany z placówki w Hiszpanii
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1p01ox

Na stronie Monitora Polskiego pojawiły się postanowienia prezydenta w sprawie obsady polskich placówek dyplomatycznych. Na ich podstawie z funkcji ambasadora w Hiszpanii i Andorze odwołany został Tomasz Arabski. Prezydent podjął także decyzje dotyczące ambasadora Polski na Ukrainie.

Tomasz Arabski został ambasadorem Polski w Hiszpanii i Andorze (odwołano go z obu placówek) w maju 2013 roku. Wcześniej był szefem kancelarii premiera Donalda Tuska.

d1p01ox

Jego nominacja na placówkę w Madrycie wywołała ogromne kontrowersje. Na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych, która w marcu 2013 r. pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Arabskiego, Krzysztof Szczerski (wówczas poseł PiS; obecnie prezydencki minister) mówił o "teatrze hańby" i "czarnym dniu polskiej dyplomacji".

O możliwości odwołania Arabskiego mówiło się już w listopadzie. PiS zarzuca mu bowiem niedopełnienie obowiązków przy organizacji prezydenckiego lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

Prezydent zdecydował także o przedłużeniu misji polskiego ambasadora w Kijowie Henryka Litwina. Na jego miejsce, na mocy decyzji poprzedniego prezydenta - Bronisława Komorowskiego - miał pojechać na Ukrainę były rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Planowane zmiany na stanowiskach ambasadorów na Ukrainie, w Hiszpanii i w Andorze potwierdził pod koniec listopada szef MSZ Witold Waszczykowski.

d1p01ox

- Poprosiłem obecnego ambasadora polskiego na Ukrainie, pana Henryka Litwina, aby pozostał dłużej, aby pozostał co najmniej do lata przyszłego roku. Jest to związane z sytuacją trudną na Ukrainie, która nie wiemy, jak się potoczy. W związku z tym nie możemy sobie pozwolić w tej chwili na eksperymenty i na zmiany - mówił wówczas minister.

Pytany o to, czy planuje szerzej zakrojone zmiany personalne w MSZ i w korpusie dyplomatycznym, Waszczykowski ocenił, że stanowiska ambasadorskie czy rządowe "nie są stanowiskami pracy chronionej".

d1p01ox

Podziel się opinią

Share
d1p01ox
d1p01ox
Więcej tematów