Trwa ładowanie...
d3657v8
13-09-2011 10:25

"To wspólne stanowisko ma ogromne znaczenie dla Europy"

Spójne stanowisko Polski, Niemiec i Francji ma ogromne znaczenie dla przyszłości Europy - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski podczas międzynarodowej konferencji z okazji 20-lecia powstania Trójkąta Weimarskiego.

d3657v8
d3657v8

Minister przyznał, że choć Trójkąt nadal jest potrzebny, to pojawiają się nowe wyzwania, związane m.in. z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego i globalnym kryzysem finansowym i gospodarczym.

- Trójkąt Weimarski potrzebuje określenia nowych zadań - mówił Sikorski. Jako jeden z celów jego działania wymienił m.in. dalszy rozwój projektu europejskiego. - Nasze kraje czują się odpowiedzialne za postęp integracji - przekonywał.

Sikorski powiedział w tym kontekście o swoich oczekiwaniach wobec II szczytu Partnerstwa Wschodniego. Jak mówił, musi się ono rozwijać, a szczyt pozwoli zweryfikować intencje krajów UE w tej kwestii. Minister zaznaczył, że "powinniśmy docenić reformatorską determinację" władz chociażby Ukrainy.

Minister zaznaczył, że ważny jest też dialog Trójkąta z Mołdawią. Jak mówił, Trójkąt Weimarski łączy również wspólne stanowisko wobec Białorusi. Deklarował, że "pomimo wyraźnego regresu", chcemy podtrzymywać więzi łączące Białorusinów z Europą.

d3657v8

Sikorski zaznaczył, że celem trzech państw Trójkąta jest "wspieranie w demokratyzacji" południowych sąsiadów Unii w Afryce Północnej. W tym kontekście powiedział o powołaniu Europejskiego Funduszu Na Rzecz Demokratyzacji.

Minister podkreślał, że obszarem szczególnego zainteresowania w ramach Trójkąta jest wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony. - Możemy wspólnie budować bezpieczeństwo Europy - przekonywał. Sikorski powiedział, że stać nas na to, by UE stała się silnym partnerem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak mówił, współpraca wojskowa jest jednym z filarów Trójkąta Weimarskiego.

Po Sikorskim głos zabrał szef MON Tomasz Siemoniak. Jak mówił, Trójkąt pomógł scalić Europę po zakończeniu zimnej wojny. Zaznaczył, że współpraca w ramach Trójkąta dotyczyła wszystkich sfer transformacji ustrojowej.

Minister zaznaczył, że od kilku lat przed Trójkątem Weimarskim stoją nowe wzywania w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. - Francja, Niemcy i Polska chcą wspólnie poszukiwać sposobów na wzmocnienie UE i NATO - deklarował. Jak dodał, "inicjatywa weimarska doskonale ilustruje nowe funkcje Trójkąta w wymiarze europejskim".

d3657v8

- Państwa Weimarskie chcą przekonywać sojuszników, że wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony powinna i może być w większym stopniu wykorzystywana do reagowania na zagrożenia stojące przed UE - zaznaczył szef MON.

"Trójkąt Weimarski to ekskluzywna platforma współpracy"

Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski powiedział we wtorek, że w ciągu 20 lat istnienia Trójkąta Weimarskiego udało się stworzyć ekskluzywną platformę współpracy politycznej, gospodarczej, społecznej w skali międzynarodowej.

Bartoszewski otworzył międzynarodową konferencję z okazji 20-lecia powstania Trójkąta Weimarskiego.

d3657v8

Przypomniał, że Trójkąt miał koordynować rozwój dynamicznego wkładu w proces rozszerzenie Unii i konsolidować przebieg procesów integracyjnych. - Dzięki uczestnictwu w ramach tego nieformalnego trójstronnego forum współpracy, nasz kraj - Polska podczas swojego procesu akcesyjnego (...) otrzymał możliwość aktywnego włączenia się do grona państw Europy Zachodniej - podkreślił.

Według niego, to właśnie "niemiecko-francuski motor" stanowił siłę napędową procesów integracyjnych.

Jak mówił, pomimo dysproporcji między Polską, Niemcami i Francją udało się stworzyć w ciągu 20 lat "bardzo atrakcyjną, wielopłaszczyznową, innowacyjną oraz ekskluzywną platformę do współpracy politycznej, gospodarczej, technologicznej, naukowej, społecznej, kulturalnej w skali europejskiej, regionalnej i międzynarodowej".

d3657v8

Zdaniem Bartoszewskiego, celem wymiernym dla Polski w dotychczasowej współpracy weimarskiej było systematyczne niwelowanie różnic w potencjale politycznym, rozwoju regionalnym, ekonomiczno-społecznym wynikających z powojennego podziału Europy.

Jak mówił, obecnie ważne jest znalezienie wspólnego stanowiska między krajami członkowskimi ws. odbudowy silnych podstaw i wiarygodności funkcjonowania międzynarodowych rynków finansowych, przeciwdziałanie polityce protekcjonizmu, tworzenie nowej unijnej polityki integracyjnej, wzmacnianie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Podczas konferencji list od prezydenta Bronisława Komorowskiego odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

d3657v8

Przypomniał rolę, jaką w polskiej polityce zagranicznej odegrał nieżyjący już, były szef dyplomacji Krzysztof Skubiszewski. "Jako szef dyplomacji i jeden z głównych twórców polityki zagranicznej suwerennej RP był współarchitektem Trójkąta Weimarskiego" - napisał prezydent.

"Mamy ambicje, aby podczas naszego przewodnictwa w Radzie UE zarysować nowe horyzonty działań" - podkreślił. Zaznaczył, że dialog polsko-niemiecko-francuski jest ważnym czynnikiem kształtowania debaty, która powinna przynieść Europie jeszcze więcej bezpieczeństwa, zaufania, demokracji i współpracy.

d3657v8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3657v8
Więcej tematów