To wasz kredyt!
Na zaproszenie wojewody śląskiego przyjechał wczoraj do Katowic Leszek Sikorski, minister zdrowia. Z samorządowcami, parlamentarzystami oraz przedstawicielami największych placówek medycznych dyskutował o przyszłości służby zdrowia w regionie oraz o budowie Akademickiego Centrum Medycznego (ACM).
05.08.2003 10:10
Do 30 listopada Śląska Akademia Medyczna ma czas na spłacenie ponad 40 mln zł kredytu zaciągniętego w Banku Śląskim na budowę ACM. Tych pieniędzy nie ma. Zarówno uczelnia, wojewoda śląski, jak i minister zdrowia, liczą na to, że bank zgodzi się na zawarcie ugody.
- Decyzja budowy centrum została podjęta zgodnie z prawem. Nie podważam jej. Jednak trzeba tę decyzję umiejscowić w obecnych realiach. Ten kto zaciągnął kredyt, powinien go spłacić. To sprawa pomiędzy bankiem a akademią. Nie mamy możliwości prawnej finansowania tego projektu - mówił Leszek Sikorski, minister zdrowia.
Podpisując umowę kredytową władze uczelni były przekonane, że inwestycja będzie finansowana ze środków publicznych. Miała być ujęta w kontrakcie regionalnym. Tak się nie stało. Prof. Tadeusz Wilczok, rektor ŚAM, przygotował pięć projektów rozwiązania problemu. Nie padły w nich nazwy ewentualnych inwestorów. - Każda z tych propozycji ma wady i ograniczenia. Zostaną one zbadane przez specjalistów. Nie jestem w stanie już teraz powiedzieć, czy któraś z nich jest do zaakceptowania - podkreślił minister.
Zdaniem Sikorskiego nie można budować Centrum bez współpracy z samorządami. Należy przeanalizować, czy przyjęte wcześniej założenia nie powinny zostać skorygowane. Trzeba także założyć etapowanie tej inwestycji.
Ewa Fica, przewodnicząca sekcji zdrowia śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", pytała, ile śląskich szpitali pozostanie w ogólnopolskiej sieci placówek zdrowia finansowanych ze środków publicznych.
- Skład sieci placówek nie jest jeszcze znany. To ciągle się zmienia. Trzeba liczyć się z tym, że służbę zdrowia też dotykają problemy ekonomiczne. Standard usług musi odpowiadać możliwościom finansowym placówki. Nie wyobrażam sobie jednak, aby opracowanie sieci placówek odbyło się bez regionalnych konsultacji - wyjaśnił Leszek Sikorski.
Rząd przygotowuje dwa dokumenty - nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i nowe ustawy określające pomoc publiczno-prawną dla restrukturyzowanych obiektów służby zdrowia.
Zbigniew Swoboda z OPZZ pytał ministra o roszczenia pracownicze nabyte na mocy tzw. ustawy 203, kierowane na drogę sądową. Zdaniem ministra, prawie połowa z ponad 460 mln zadłużenia śląskiej służby zdrowia dotyczy właśnie tych zobowiązań. Pokryć je będzie musiał po wyrokach sądowych Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia.
(AMC)