"To ukoronowanie naszych dążeń, ale i sprawdzian"
Jeden z priorytetów Polski w ramach prezydencji to działania w obszarze integracji europejskiej jako szansa na dalsze źródło wzrostu gospodarczego UE - wskazał w środę prezydent Bronisław Komorowski na Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym w Wiedniu.
13.07.2011 | aktual.: 13.07.2011 22:45
Występując na forum, zorganizowanym w Austriackiej Izbie Gospodarczej (AIG), Komorowski ocenił, że objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE jest "poważnym osiągnięciem" i ukoronowaniem "niełatwej polskiej drogi" wiodącej "z systemu komunistycznego do wolnego rynku". Przypomniał, że "jest to droga wiodąca od totalitaryzmu do demokracji". - To jest ukoronowanie naszych dążeń, ale jednocześnie i sprawdzian - podkreślił.
Komorowski przebywa do czwartku z dwudniową oficjalną wizytą w Austrii.
- Polska podczas prezydencji ma zamiar być aktywna, by nie tylko udowadniać samej sobie, ale także wszystkim Europejczykom, że integracja europejska ma głęboki sens i jest lekarstwem na wiele trudności - zapowiedział prezydent.
Przyznał, że Warszawa zdaje sobie sprawę, iż polska prezydencja "przypada na okres, w którym UE stoi przed poważnymi wyzwaniami", w tym skutkami światowego kryzysu gospodarczego czy kryzysu strefy euro. Zastrzegł jednak, że nie należy jej postrzegać wyłącznie jako "borykania się z problemami". - My, w Polsce mamy doświadczenie, że kryzys to także jest dobra okazja do zrobienia czegoś, co w normalnych czasach niekoniecznie chce się robić, a w okresie kryzysu po prostu trzeba - powiedział.
W tym kontekście prezydent nawiązał do czasów, gdy Polska "podlegała głębokiej transformacji w każdej dziedzinie życia", wynosząc z tamtego okresu "doświadczenie, że kryzys można zamienić w sukces".
- Wtedy nie mieliśmy innego wyjścia, musieliśmy podjąć daleko idące ryzyko i dzisiaj jesteśmy beneficjentami tamtych odważnych działań z początku lat 90. - podkreślił.
Przypomniał, że Polska "uniknęła w 2009 r. recesji, co dzisiaj potwierdza i wzmacnia stabilność naszej gospodarki" oraz że "nie doświadczyła spadku PKB od 1991 roku".
- Dlatego chcemy się dzielić polskim doświadczeniem. Dlatego podczas naszej prezydencji wyraźnie stawiamy na problematykę wzrostu gospodarczego Europy - zaznaczył Komorowski.
Podkreślił, że integracja Polski z UE przyniosła nowe szanse również dla polsko-austriackiej współpracy. - Osiągnięcia są imponujące, jeśli chodzi o poziom zaangażowania firm austriackich w Polsce, o bardzo szybki wzrost wymiany handlowej - dodał. Według oficjalnych danych, w Polsce reprezentowanych jest ok. 800 firm austriackich.
Wyraził przekonanie, że spotkanie takie jak środowe w ramach Austriacko-Polskiego Forum Gospodarczego, to doskonała okazja również do budowania mechanizmów współpracy.
W Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym udział wzięło 130 przedstawicieli z Austrii i ponad 30 z Polski.
Wiceszef AIG Richard Schenz ocenił, że kontakty gospodarcze między Polską a Austrią to "historia sukcesu w dziedzinie wymiany handlowej, usługach czy inwestycjach". - Wszystkie aspekty stosunków gospodarczych kształtują się wspaniale, tym bardziej, że Polska długofalowo rozwija się pozytywnie i dzisiaj należy do nośników wzrostu i jest prymusem w UE - podkreślił Schenz.
W siedzibie Austriackiej Izby Gospodarczej w obecności Komorowskiego i Schenza zostało podpisane memorandum o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) a Austriacką Agencją Biznesu (ABA).
Według oficjalnych danych, wśród wszystkich partnerów handlowych Austrii, Polska zajęła w 2010 r. dziewiąte miejsce w eksporcie i 12. w imporcie. Austria natomiast utrzymuje od kilku lat pozycję 12. lub 13. partnera handlowego Polski.