To się działo w piątek w nocy. Ukraina się doczekała. Superbroń od Brytyjczyków
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Ukraińscy żołnierze
oprac. Monika Mikołajewicz
- Wielka Brytania staje się pierwszym krajem dostarczającym Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu, informuje agencja Reutera. Zełenski od dawna apelował o tego typu wsparcie od swoich sojuszników. Dzięki temu jego siły zbrojne będą w stanie uderzać w wojska rosyjskie daleko za linią frontu. - Rosja musi uznać, że to jej działania doprowadziły do dostarczenia takich systemów - powiedział w parlamencie brytyjski minister obrony Ben Wallace. Wielka Brytania dostarczy pociski Storm Shadow, otrzymawszy wcześniej od Ukrainy zapewnienie, że nie zostaną one skierowane na terytorium Rosji. Kreml zapowiedział, że decyzja ta spotka się z "odpowiednią odpowiedzią ze strony rosyjskiej armii".
- Jak podała agencja Reutera, Ambasador USA w RPA, Reuben Brigety, poinformował o broni, którą Republika Południowej Afryki miała przekazać Rosji w grudniu ubiegłego roku. Byłoby to naruszeniem głoszonej przez kraj neutralności ws. wojny w Ukrainie. Prezydent RPA Cyril Ramaphosa nie zaprzeczył ani nie potwierdził tego faktu, jednak jego biuro zapowiedziało niezależne śledztwo. Według słów ambasadora USA broń wraz z amunicją miała zostać załadowana na statek płynący do Rosji między 6 a 8 grudnia 2022 r. - Uzbrojenie Rosji przez Republikę Południowej Afryki jest zasadniczo nie do przyjęcia - powiedział Brigety.
- Amerykański sąd uchylił przepisy federalne obowiązujące w Wirginii, które zakazują sprzedaż broni krótkiej dla osób w wieku poniżej 21 lat. Jak podaje agencja Reutera, Według sędziego federalnego przepisy te naruszały konstytucyjne prawo do posiadania broni palnej. Decyzja wejdzie w życie po wydaniu ostatecznego orzeczenia przez Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Okręgu Wirginii, które powinno pojawić się w nadchodzących tygodniach. Poza Wirginią jeszcze 19 stanów nie pozwala na sprzedaż broni osobom poniżej 21 roku życia. "Ustawy i przepisy, o których mowa, nie są zgodne z historią i tradycją naszego narodu, dlatego nie mogą się ostać" - napisał w uzasadnieniu sędzia Robert Payne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jak podaje agencja Reutera, Unia Europejska podjęła decyzję o zmianie polityki względem Chin. Według planów kraje europejskie będą dążyć do minimalizowania ryzyka związanego z uzależnieniem gospodarczym od Pekinu, jednocześnie jednak zamierzają kontynuować współpracę w kwestiach globalnych. - Oczywiste jest, że w ostatnich latach aspekt rywalizacji stał się ważniejszy. Jednak musimy nadal współpracować z Chinami. Po pierwsze, ze względu na ich wpływy na świecie. Po drugie, ponieważ Chiny mają tu zostać - wyjaśnił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
- Nowy Jork pozwał firmę odpowiedzialną za sprzedaż akcesoriów do broni, która została wykorzystana do zabicia 10 czarnoskórych osób w sklepie spożywczym Buffalo w ubiegłym roku. Dzięki tym akcesoriom strzelec był w stanie zamienić swój karabin w nielegalną broń szturmową. Prokurator generalna Letitia James stwierdziła, że firma Mean Arms LLC z siedzibą w Georgii celowo kłamała, że jej urządzenie może skutecznie blokować 10-nabojowy magazynek na swoim miejscu, gdy w rzeczywistości już na opakowaniu udostępniono instrukcję pokazującą, jak usunąć blokadę. Strzelcowi z Buffalo wymiana magazynka na taki, który mieści 30 naboi miało zająć pół godziny.