To rekord mrozów minionej nocy - sprawdź prognozę
Fala mrozów osiągnęła o świcie apogeum. Dokładnie absolutne minimum temperatura osiągnęła o godz. 6.00 rano w Białymstoku (woj. podlaskie). Do prawie minus 30 stopni Celsjusza spadła tam nad ranem temperatura, przy gruncie było prawie minus 35 stopni - poinformował Tomasz Siemieniuk z biura prognoz w Białymstoku. To tej nocy rekord mrozu w kraju. Z kolei 34 stopnie mrozu odnotowano rano w Stuposianach w Bieszczadach - poinformowała dyżurna stacji meteorologicznej w Lesku. Noc z czwartku na piątek na Podhalu była najzimniejsza od wielu lat. W wielu miejscowościach temperatura spadła poniżej 30. stopni mrozu. Najzimniej, minus 36 st. Celsjusza było nad ranem w Jabłonce na Orawie.
03.02.2012 | aktual.: 03.02.2012 09:32
W nocy z czwartku na piątek meteorolodzy wydali ostrzeżenie dla Suwalszczyzny, tradycyjnego polskiego "bieguna zimna", przewidując temperaturę minimalną w nocy od -32 do -28 °C. Jak powiedział Tomasz Siemieniuk, w Suwałkach odnotowano minus 29 stopni, ale jeszcze niżej zaczęła spadać temperatura w Białymstoku, osiągając minus 29,8 st C.
Jeszcze większy był w stolicy województwa podlaskiego mróz odnotowany na poziomie gruntu. Tu meteorolodzy zanotowali prawie minus 35 st. C. Zbliżone temperatury odnotowali nad ranem w piątek w Supraślu, Różanymstoku i Białowieży.
W piątek przewidują mróz na poziomie 16-18 stopni. Noc z piątku na sobotę również będzie bardzo mroźna, w Podlaskiem przewidywana jest temperatura na poziomie minus 26-28 st. C.
W kolejnych dniach ma się już stopniowo ocieplać. W nocy z soboty na niedzielę nad region mają dotrzeć chmury frontu ciepłego, co oznacza opady śniegu, a mróz w granicach do minus 23 st. C. Ale we wtorek-środę ma być już "tylko" w granicach 16-18 stopni mrozu w nocy i 8-10 stopni mrozu w dzień.
Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku noc minęła spokojnie, nie informacji o żadnych poważniejszych awariach czy innych utrudnieniach związanych z mrozem. Dyżurny odebrał m.in. sygnał o konieczności pomocy rodzinie, która nie miała opału w Bielsku Podlaskim.
Mróz w Bieszczadach
W Stuposianach w Bieszczadach rano odnotowano minus 34 st.C. Był to kolejny mroźny poranek w tej miejscowości. W czwartek zanotowano tam minus 32 stopnie mrozu, a przez dwa dni wcześniej minus 27 stopni.
Na Podkarpaciu w piątek 30 stopni mrozu pokazały termometry m.in. w Terce i Komańczy w Bieszczadach, Cieszanowie k. Lubaczowa oraz w Dynowie w pow. rzeszowskim.
W Stuposianach najniższą temperaturę zanotowano 28 grudnia 1996 roku, termometry pokazywały wtedy 37 stopni Celsjusza poniżej zera. Natomiast 24 stycznia 2006 roku było 35 stopni mrozu.
Trzydziestostopniowe mrozy na Podhalu
Jak powiedział kierownik stacji meteorologicznej IMiGW w Zakopanem Michał Furmanek, minionej nocy w Jabłonce padł rekord zimna.
Trzydziestostopniowe mrozy wskazały również termometry w Poroninie i Ratułowie koło Zakopanego, oraz w Niedzicy i Łopusznej koło Nowego Targu. W Zakopanem rano termometry wskazywały minus 26 stopni. Temperatura w mieście pod Giewontem zbliżyła się do rekordu z 1929 roku, kiedy w Zakopanem było minus 27,5 st. C.
Z powodu silnych mrozów na południu Małopolski w piątek odwołano lekcje we wszystkich szkołach w gminach Jabłonka i Lipnica Wielka. W niektórych miastach w Małopolsce na ulicach stanęły koksowniki. Tak jest m.in. w Krakowie, Zakopanem, Tarnowie i Nowym Sączu.
Jabłonka na Orawie w pobliżu granicy ze Słowacją, uważana jest za biegun zimna Małopolski. W latach siedemdziesiątych minionego wieku odnotowano tu 40. stopniowe mrozy.
Prognoza pogody na piątek i sobotę
Jak informuje IMGW, Europa południowa znajduje się w zasięgu niżu, na pozostałym obszarze kontynentu dominuje rozległy wyż znad Rosji. Polska pozostaje pod wpływem tego wyżu, w tej samej mroźnej polarno-kontynentalnej masie powietrza.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1026 hPa i będzie powoli rosnąć.
Piątek
W piątek zachmurzenie małe lub umiarkowane, jedynie na północy, północnym zachodzie, południu i południowym wschodzie Polski miejscami duże i tam słabe opady śniegu. Temp. maks. na wschodzie kraju oraz na Podhalu od -18 st. do -15 st., w dzielnicach centralnych oraz na południowym zachodzie od -15 st. do -11 st., na zachodzie od -12 st. do -9 st., a na wybrzeżu od -9 st. do -6 st. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków wschodnich, na północy kraju z kierunków południowych, jedynie na wybrzeżu wschodnim umiarkowany, okresami dość silny i porywisty.
W nocy z piątku na sobotę na wybrzeżu oraz na południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane lub duże i okresami słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane. Temp. min. na północnym wschodzie kraju od -29 st. do -24 st., na pozostałym obszarze od -23 st. do -19 st., jedynie na zachodzie oraz na Pomorzu od -18 st. do -14 st., a na wybrzeżu od -15 st. do -11 st. W rejonach górskich temp. min. od -26 st. do -22 st., na Podhalu i w dolinach karpackich miejscami spadek temperatury do -30 st. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich, jedynie na wybrzeżu wschodnim umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowy.
Sobota
W sobotę na południowym wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego z opadami śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane, jedynie na Pomorzu okresami duże i miejscami opady śniegu. Temp. maks. od -17 st. na północnym wschodzie kraju, do -16 st. do -13 st. na wschodzie i południu, -12 st. w centrum i -10 st., -7 st. na zachodzie i wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie kraju miejscami porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, z kierunków wschodnich.
W Warszawie w piątek zachmurzenie małe. Temp. maks. -13 st. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W nocy pogodnie. Temp. min. -21 st. Wiatr słaby, północno-wschodni. W sobotę zachmurzenie małe, po południu wzrastające do umiarkowanego i dużego. Temp. maks. -12 st. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, północno-wschodni.