Trwa ładowanie...
04-05-2011 11:35

"To potwierdzenie dobrych relacji między Polską a Szwecją"

Deklarację o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w obszarach o znaczeniu strategicznym podpisali, w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego i króla Karola XVI Gustawa, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt. Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył że deklaracja formą potwierdzenia znaczenia bardzo dobrych relacji między oboma krajami.

"To potwierdzenie dobrych relacji między Polską a Szwecją"Źródło: PAP
d3iiak8
d3iiak8

Szwedzka para królewska - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia - rozpoczęła trzydniową wizytę w Polsce, w czasie której odwiedzi Warszawę, Wrocław i Świdnicę. Para królewska przybyła do naszego kraju na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Po oficjalnym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Komorowskiego i jego małżonkę Annę, obie pary udały się na spotkanie w Sali Białej Pałacu.

Następnie - w Sali Niebieskiej - odbyła się rozmowa prezydenta i króla Szwecji. W spotkaniu uczestniczyły delegacje z obu krajów. Po jego zakończeniu - w obecności głów państw - ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji podpisali deklarację o współpracy politycznej między obydwoma krajami w obszarach o znaczeniu strategicznym.

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Królestwa Szwecji są zdania, że popieranie wzajemnego zrozumienia i ściślejszej współpracy między Polską a Szwecją przyniesie korzyści obu państwom" - głosi dokument.

d3iiak8

W deklaracji zapowiedziano dalsze pogłębianie i rozwijanie współpracy w dziedzinach o strategicznym znaczeniu dla obu państw. "Potwierdzamy nasze zaangażowanie w sprawę pomyślnej integracji europejskiej, konkurencyjności, jak również procesu rozszerzania Unii Europejskiej" - podkreślono.

Polska i Szwecja za wspólny cel uznają w dokumencie bliskie kontakty polityczne, gospodarcze i handlowe oraz międzyludzkie; zapowiadają działania na rzecz rozwoju regionu Morza Bałtyckiego oraz wzmacniania stosunków z krajami sąsiadującymi z UE.

"Pogłębiona współpraca w obszarach polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności jest naszym wspólnym celem" - podkreślono. Szwecja i Polska chcą też współdziałać w sprawach globalnych na forum Narodów Zjednoczonych i innych organizacji, gdzie wspólne działania obu krajów mogą uzupełnić i wzmocnić politykę Unii.

W deklaracji za priorytet uznano wspólne rozwiązania dotyczące kwestii klimatu i efektywności energetycznej oraz współpracę w dziedzinie handlu i inwestycji.

d3iiak8

Realizację dokumentu mają koordynować ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Szwecji.

Po spotkaniu z Karolem XVI Gustawem Komorowski podkreślił, że współpraca Polski i Szwecji ma swój "dynamiczny wyraz w relacjach dwustronnych, jak i we współpracy na forum UE". Wśród płaszczyzn współpracy wymienił Forum Państw Morza Bałtyckiego i Partnerstwo Wschodnie.

Król Szwecji Karol XVI Gustaw wyraził zadowolenie z podpisanej deklaracji. - Ma ona bardzo szeroki zakres i umożliwi dalszy rozwój i tak znakomitej już współpracy - ocenił.

d3iiak8

Jak dodał, jego rozmowy z Komorowskim dotyczyły m.in. wzmocnienia współpracy gospodarczej między Polską i Szwecją. W tym kontekście przypomniał, że w podróży do Polski towarzyszy mu delegacja przedstawicieli biznesu.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który również był obecny przy podpisaniu dokumentu mówił później, że jest to "deklaracja dobrej woli i współdziałania".

- Jest to wymowny przykład dobrych relacji polsko-szwedzkich - mówił. - Mamy tutaj szereg bardzo dobrych przykładów związanych z technologiami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, ale także wykorzystania naturalnych źródeł energii - powiedział, odnosząc się do dziedziny energii i gospodarki, za które odpowiada w rządzie. W tym kontekście wicepremier wymienił m.in. geotermię.

d3iiak8

- To są takie przykłady, w których Szwecja pokazuje, że można bardzo skutecznie i bardzo efektywnie poprawiać bilans energetyczny - zauważył Pawlak.

Podpisana deklaracja zakłada ponadto wspólne polsko-szwedzkie działania na rzecz m.in.: odbudowy stabilności finansów i przezwyciężenia kryzysu w UE; wdrażania strategii Europa 2020 (na rzecz m.in. zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zwiększenia konkurencyjności UE); rozszerzania Unii; wspierania procesu demokratyzacji Białorusi.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim para królewska złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

d3iiak8

Król Szwecji będzie też gościł w polskim Parlamencie, gdzie spotka się z marszałkami sejmu i senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem oraz złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Spotka się również z premierem Donaldem Tuskiem.

Wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wydadzą oficjalny obiad na cześć pary królewskiej w Pałacu Prezydenckim.

d3iiak8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iiak8
Więcej tematów