Trwa ładowanie...

To oni produkują najwięcej wina w Europie

Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, Włochy są największym producentem wina na świecie. Na drugim miejscu plasuje się ich odwieczny rywal w tej dziedzinie, czyli Francja.

To oni produkują najwięcej wina w EuropieŹródło: AFP, fot: Philippe Merle
d18r44h
d18r44h

49 milionów 600 tysięcy hektolitrów - Włochy, 46 milionów dwieście tysięcy- Francja. Przewaga nad kuzynami zza Alp jest więc jednoznaczna i bezdyskusyjna. Tym bardziej, że powierzchnia włoskich winnic jest nieco mniejsza od francuskich, eksport zaś zdecydowanie wyższy: 20 milionów hektolitrów do trzynastu.

Wina francuskie są jednak droższe, co może nasuwać podejrzenie, że może również są lepsze. Włoscy producenci nie zgadzają się z takim stawianiem sprawy, przyznają jednak, że Francuzi potrafią lepiej sprzedać swoje wino za granicą. Każda jego butelka jest średnio o ponad dwa i pół euro droższa od włoskiego.

Poza tym Włosi aż 40 procent swego wina przeznaczonego na eksport sprzedają rozlewniom, co oznacza, że nie do końca mają wpływ na jego jakość. Zdając sobie z tego sprawę, tutejsze ministerstwo rolnictwa już kilka tygodni temu przeznaczyło pół miliarda euro na promocję włoskiego wina za granicą.

d18r44h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18r44h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj