Trwa ładowanie...

To oni produkują najwięcej wina w Europie

Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, Włochy są największym producentem wina na świecie. Na drugim miejscu plasuje się ich odwieczny rywal w tej dziedzinie, czyli Francja.

Share
To oni produkują najwięcej wina w Europie
Źródło: AFP, fot: Philippe Merle
d1e7820

49 milionów 600 tysięcy hektolitrów - Włochy, 46 milionów dwieście tysięcy- Francja. Przewaga nad kuzynami zza Alp jest więc jednoznaczna i bezdyskusyjna. Tym bardziej, że powierzchnia włoskich winnic jest nieco mniejsza od francuskich, eksport zaś zdecydowanie wyższy: 20 milionów hektolitrów do trzynastu.

Wina francuskie są jednak droższe, co może nasuwać podejrzenie, że może również są lepsze. Włoscy producenci nie zgadzają się z takim stawianiem sprawy, przyznają jednak, że Francuzi potrafią lepiej sprzedać swoje wino za granicą. Każda jego butelka jest średnio o ponad dwa i pół euro droższa od włoskiego.

Poza tym Włosi aż 40 procent swego wina przeznaczonego na eksport sprzedają rozlewniom, co oznacza, że nie do końca mają wpływ na jego jakość. Zdając sobie z tego sprawę, tutejsze ministerstwo rolnictwa już kilka tygodni temu przeznaczyło pół miliarda euro na promocję włoskiego wina za granicą.

d1e7820

Podziel się opinią

Share
d1e7820
d1e7820
Więcej tematów