Trwa ładowanie...

To on wpadł na pomysł pomnika Światła

Paweł Szychalski, architekt, autor koncepcji pomnika Światła tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą", jak wpadł na ten pomysł: - Zareagowałem jak każdy architekt, wychodząc z założenia, że ograniczenia mogą być twórcze - mówi.

Share
To on wpadł na pomysł pomnika Światła
Źródło: PAP
d3mg4ls

Jak mówi Szychalski, pomysł był reakcją na wiadomości o warunkach zabudowy tego miejsca: zdaniem miejskich władz przed Pałacem Prezydenckim nie ma miejsca na żaden materialny pomnik. - Pierwszą myślą było skojarzenie z morzem świateł, jakie rozlało się w tym miejscu po katastrofie. Powiedziałem żonie o pomyśle na światła umieszczone w chodniku. Stwierdziła: powinieneś to zrobić - opowiada.

Na pytanie o widoczność pomnika w dzień odpowiada, że snopów światła rzeczywiście nie będzie widać, ale lampy - które będą miały formę plastyczną - będą widoczne. Dodaje, że pamięć można pobudzać w inny sposób, niż ustawiając obiekty ze spiżu czy kamienia.

- Zamach na Jana Pawła II na placu Świętego Piotra jest upamiętniony jedną małą kostką brukową ciemnego koloru. Umieszczono ją w miejscu, w którym znajdował się papież, kiedy padły strzały. Na kostce nie ma żadnego napisu, a i tak robi wrażenie - przypomina.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3mg4ls

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mg4ls
d3mg4ls
Więcej tematów