ŚwiatTo już potężny wyścig zbrojeń, wydają tam miliardy dolarów

To już potężny wyścig zbrojeń, wydają tam miliardy dolarów

Liczący 5,2 mln mieszkańców Singapur wyda do roku 2015 równowartość 23 mld dolarów USA na zakup samolotów patrolowych, śmigłowców i innego sprzętu wojskowego - poinformował w swym najnowszym raporcie brytyjski ośrodek analiz militarnych IHS Jane's. - Odbywa się potężny regionalny wyścig w dziedzinie obrony narodowych interesów - wskazuje analityk ośrodka.

To już potężny wyścig zbrojeń, wydają tam miliardy dolarów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Przedstawiając w piątek treść tego dokumentu Reuters zaznaczył, iż Singapur, otoczone przez Malezję i Indonezję państwo-miasto, leży przy jednej z najruchliwszych tras żeglugowych świata i uważa piractwo za jedno z głównych zagrożeń bezpieczeństwa w regionie.

Według IHS Jane's, o ile stosunki Singapuru z Chinami są serdeczne i podbudowane silnymi więziami gospodarczymi oraz kulturalnymi, to jego relacje z Malezją i Indonezją, państwami o większości muzułmańskiej, mają bardziej skomplikowany charakter "ze względu na utrzymujące się dylematy w sferze bezpieczeństwa, które wynikają przede wszystkim z zaniepokojenia islamskim ekstremizmem".

Tymczasem wiele państw regionu zwiększa wydatki zbrojeniowe w reakcji na potencjalne zagrożenie chińskie. - Odbywa się potężny regionalny wyścig w dziedzinie obrony narodowych interesów, spowodowany po części wzrastającymi wpływami Chin, ale również sporami terytorialnymi oraz chęcią zwiększenia własnych wpływów, co podsyca wzrost azjatyckich wydatków zbrojeniowych - wskazał analityk IHS Jane's Nicholas de Larrinaga.

Według niego, budżet wojskowy Singapuru zwiększy się do 2015 roku do równowartości ponad 14 mld dolarów, co w porównaniu z rokiem 2010 oznacza wzrost o ponad 50%. - W tym samym czasie wydatki na zakup uzbrojenia wzrosną o blisko 59% do prawie 4 mld dolarów, osiągając łącznie ponad 23 mld dolarów - dodał de Larrinaga.

W rozpoczynającym się w kwietniu nowym roku finansowym Singapur zamierza przeznaczyć na obronę 12,08 mld dolarów singapurskich (9,39 mld dolarów USA), czyli o 5,4% więcej niż w roku 2011/12.

Jak podkreśla IHS Jane's, Singapur jest atrakcyjnym rynkiem dla zachodnich firm zbrojeniowych ze względu na przejrzystość i preferowanie jawnych kontraktów. - Godne uwagi jest to, że Singapur pozostaje jedynym państwem Azji Południowo-Wschodniej, które nie kupuje uzbrojenia w Rosji ani w Chinach - czytamy w raporcie.

W najbliższym czasie Singapur zamierza nabyć sprzęt, który zastąpi jego cztery samoloty tankowania powietrznego Boeing KC-135 oraz śmigłowce transportowe Eurocopter Super Puma. Według IHS Jane's, logiczny byłby tutaj wybór nowych amerykańskich latających cystern Boeing KC-46A, ale zapewne do roku 2018 ich eksport będzie zakazany, torując drogę samolotom Airbus A330 MRTT w kontrakcie o spodziewanej wartości ponad miliarda dolarów.

Natomiast następcami śmigłowców Super Puma mogą być zachodnioeuropejskie maszyny Eurocopter EC725 Cougar lub amerykańskie Sikorsky UH-60M, na które Singapur wyda - jak się szacuje - co najmniej 650 mln dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)