To już pewne - oto odpowiedź Rosji na rakiety w Polsce
Rosja oficjalnie uprzedziła Polskę, że wzmacnia swoje systemy obronne na wspólnej granicy w obwodzie kaliningradzkim. Rosyjski generał Nikołaj Makarow przekazał informację Dowódcy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałowi Mieczysławowi Cieniuchowi. Wyraził również zaniepokojenie w związku z rozmieszczaniem w Polsce systemów rakietowych Standard i Patriot.
06.12.2011 | aktual.: 06.12.2011 15:59
Obaj generałowie spotkali się w Moskwie, aby omówić tak zwane trudne kwestie w dwustronnych kontaktach polsko - rosyjskich. Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Nikołaj Makarow wyraził zaniepokojenie w związku z rozmieszczaniem w Polsce systemów rakietowych Standard i Patriot oraz rozbudową w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
- Rozmawialiśmy o tym, co przeszkadza intensywniej budować wspólne plany na przyszłość. Jest to przede wszystkim tarcza antyrakietowa. Wiadomo, że Polska rozmieszcza już antyrakiety Standard i systemy Patriot. Jest to dla nas bardzo złożony problem - powiedział generał Makarow dziennikarzom po spotkaniu z polskim partnerem.
Czytaj również: Bomba atomowa przy polskiej granicy? Prezydent ostrzega
- Jesteśmy zobowiązani, aby odpowiedzieć na te potencjalne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa w sposób równoważny - oświadczył rosyjski generał. Dowódca polskiego Sztabu Generalnego ograniczył się jedynie do krótkiego stwierdzenia, że kwestia ta w naszym kraju i państwach NATO rozstrzygana jest na poziomie politycznym, a nie wojskowym.Potwierdził również, że strona rosyjska poinformowała o krokach, jakie zamierza podjąć w sferze obrony przeciwrakietowej.
Generał Mieczysław Cieniuch podkreślił, że Polska i Rosja różnie oceniają działania związane z budową tarczy antyrakietowej. - My rozumiemy tę kwestię jako element wspólnego bezpieczeństwa, ale rozstrzygnięcia nie zapadają na poziomie dowódców sztabów generalnych - dodał Cieniuch.
Rozmowy o współpracy
Jak poinformował rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Andrzej Wiatrowski, strony rozmawiały też o współpracy wojskowej, w tym o szkoleniu oficerów i przygotowaniu jednostek do udziału w misjach zagranicznych.
Gen. Cieniuch zadeklarował też zainteresowanie opracowaniem wspólnych procedur reagowania kryzysowego w rejonie Bałtyku oraz współpracą przygraniczną jednostek wojskowych. Sztaby generalne miałyby się zająć przygotowaniem wyjściowych dokumentów, które po uzyskaniu aprobaty na szczeblu politycznym stałyby się podstawą do szczegółowych rozmów i negocjacji.
Obaj wojskowi zapowiedzieli polsko-rosyjską współpracę w wymianie doświadczeń oraz informacji w zakresie reformowania sił zbrojnych i walki ze światowym terroryzmem.
Polski generał przekazał, że rozmawiano też o sprawach związanych z Afganistanem. - Nasze siły zbrojne są zainteresowane możliwością dostarczania ładunków przez terytorium Federacji Rosyjskiej do Afganistanu i z powrotem. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane na szczeblach cywilnych - podał.
Cieniuch poinformował, że tematem rozmów była także współpraca techniczna. - Wciąż korzystamy ze sprzętu, który wymaga części zamiennych produkowanych przez przemysł Federacji Rosyjskiej - wyjaśnił.
Generał oświadczył, że bardzo pozytywnie ocenia współpracę między resortami obrony Polski i Rosji.
Podczas dwudniowego pobytu w Rosji szef Sztabu Generalnego WP wizytował brygadę zmotoryzowaną Zachodniego Okręgu Wojskowego w miejscowości Alabino koło Moskwy. Wygłosił też odczyt w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR na temat reform w polskiej armii.