Trwa ładowanie...

To już pewne. 8 czerwca Brytyjczycy pójdą do urn

Izba Gmin przegłosowała wniosek premier Theresy May o przedterminowe wybory. Za było 522 parlamentarzystów, 13 było przeciw.

To już pewne. 8 czerwca Brytyjczycy pójdą do urnŹródło: PAP/EPA, fot: FACUNDO ARRIZABALAGA
d272a2i
d272a2i

We wtorek premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła w wystąpieniu przed swoją siedzibą na Downing Street, że chce by 8 czerwca odbyły się przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem po referendum unijnym kraj potrzebuje pewnego, stabilnego i silnego przywództwa.

May stwierdziła, że rząd ma gotowy plan negocjacji warunków Brexitu i potrzebuje "politycznej jedności" w Londynie.

Premier zaznaczyła, że podziały w brytyjskim parlamencie - w tym sprzeciw wobec wyjścia z Unii Europejskiej ze strony Partii Pracy, Liberalnych Demokratów i Szkockiej Partii Narodowej - sprawiają, że zorganizowanie przedterminowych wyborów leży "w interesie narodu". - Cały kraj się jednoczy - Westminster nie - powiedziała.

d272a2i

May złożyła w Izbie Gmin wniosek o ogłoszenie wyborów w środę. Parlamentarzyści od razu przystąpili do debaty i głosowania nad wnioskiem.

Aby wniosek o rozpisanie wyborów został przyjęty potrzebował poparcia 2/3 wszystkich posłów. Za opowiedziało się 552, przeciwko zagłosowało 13.

Kto wygra wybory?

Ostatnie sondaże sugerowały, że Partia Konserwatywna może liczyć na 44-procentowe poparcie, o ponad 20 punktów procentowych więcej niż opozycyjna Partia Pracy (23 proc.). Na proeuropejskich Liberalnych Demokratów chce zagłosować 12 proc. wyborców, a 10 proc. planuje oddać głos na eurosceptyczną Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

d272a2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272a2i
Więcej tematów