Trwa ładowanie...

To już koniec zimy? Bociany ruszyły w drogę powrotną do Polski

Białe bociany, zwiastuny wiosny, ruszyły już w drogę powrotną do Polski. To może oznaczać, że zima wkrótce się skończy.

To już koniec zimy? Bociany ruszyły w drogę powrotną do PolskiŹródło: PAP/EPA, fot: Atef Safadi
dpkmb5u

Atef Safadi, fotoreporter agencji EPA, zrobił zdjęcie bocianów siedzących na słupie elektrycznym w Dolinie Jordanu w Palestynie. W tle widać gigantyczne stado szpaków, które także zbierają się do powrotu z zimowisk - poinformował polsatnews.pl. Czy to oznacza rychły koniec zimy i nadejście wiosny?

Bociany z zimowisk zaczynają wracać na legowiska nawet już w styczniu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że są już w drodze. Wiele bocianów ma do pokonania nawet 10 tys. km. Dziennie są w stanie przelecieć ok. 700 km, choć zazwyczaj są to odcinki o wiele krótsze. To oznacza, że powrotu pierwszych ptaków możemy spodziewać się dopiero za kilka tygodni. A i to nie jest wcale takie pewne.

dpkmb5u

Bociany potrafią bowiem przerwać swój powrót na lęgowiska, gdy pogoda nagle się załamie. Tak stało się w 1997 roku, gdy tysiące tych ptaków zatrzymało się na dłużej w Turcji. Podobnie było w 2017 roku, gdy nawrót zimy na początku kwietnia spowodował opóźnienie przylotów.

W Polsce - jak przypomina polsatnews.pl - gnieździ się ponad 20 proc. światowej populacji bociana białego. Jeszcze do niedawna byliśmy krajem z największą liczbą bocianów na świecie. Niestety, w ostatnich latach, głównie z powodu zmian w krajobrazie - osuszania łąk i pól, regulacji rzek i potoków - a także z powodu zmiany w uprawach rolnych, liczba tych w ptaków w naszym kraju zmniejszyła się.

Obecnie największa populacja bocianów białych żyje w Hiszpanii.

Źródło: polsatnews.pl

dpkmb5u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpkmb5u
Więcej tematów