"To duży krok do przodu" - Niemcy w Polsce zadowoleni
Niemcy w Polsce są zadowoleni z niedawnego wspólnego oświadczenia przedstawicieli władz obu krajów w sprawie wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia, Polaków w Niemczech i niemieckiej mniejszości w Polsce - poinformowano na konferencji prasowej w Opolu.
14.06.2011 17:40
- Mniejszość niemiecka jest zadowolona z punktów wypracowanych we wspólnym oświadczeniu. Uważamy to za duży krok do przodu. Przede wszystkim uważamy te uzgodnienie za wytyczenie kierunków, w których - we współpracy rządu polskiego i niemieckiego - będzie się rozwijała mniejszość niemiecka - oświadczył na specjalnej konferencji prasowej przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida.
Rozmowy Okrągłego Stołu dotyczące wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia, Polaków w Niemczech oraz niemieckiej mniejszości w Polsce odbyły się w Warszawie w ramach przygotowań do obchodów 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Przewodniczył im wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz pełnomocnik rządu Niemiec ds. wysiedlonych i mniejszości narodowych, Parlamentarny Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec dr Christoph Bergner. W rozmowach uczestniczyli też przedstawiciele obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce.
Efektem tych rozmów jest wspólne oświadczenie. Dla przedstawicieli mniejszości niemieckiej najważniejszymi zadaniami wymienionymi w dokumencie są te dotyczące edukacji mniejszości niemieckiej i powstania niemieckojęzycznego radia nadającego na terenie woj. opolskiego i śląskiego.
- To co jest związane ze szkolnictwem jest dla nas najważniejsze. Bardzo ważna jest też deklaracja, że obie strony rządowe będą dalej rozmawiały o utworzeniu szkół dwujęzycznych na terenach zamieszkanych przez mniejszość niemiecką - mówił na konferencji Gaida.
Zadania ze wspólnego oświadczenia są zbieżne z wymienionymi w wewnętrznej strategii mniejszości niemieckiej. - Wynika z niej jasno, że przede wszystkim bildung - czyli kształcenie - a potem stacja radiowa i jednostka badawcza. Te trzy rzeczy są tu (w oświadczeniu Okrągłego Stołu) zapisane, i trzeba je traktować jako trzon naszej działalności - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch.
We wspólnym oświadczeniu rządy Polski i Niemiec zapisały też działania w celu utworzenia - w ramach organizacji mniejszości niemieckiej - komórki badawczej, która działając na bazie naukowej podjęłaby i koordynowała badania dotyczące mniejszości niemieckiej, jej historii i dziedzictwa kulturowego.
Strona polska w oświadczeniu zapowiada także dokonanie i opublikowanie analizy naukowej "niedemokratycznych praktyk PRL wobec obywateli polskich narodowości niemieckiej i bezpaństwowców tej narodowości w okresie władzy komunistycznej".
Strona niemiecka z kolei sfinansuje utworzenie w Berlinie biura reprezentującego interesy wszystkich polskich organizacji w Niemczech. Rząd Republiki Federalnej Niemiec będzie wspierał finansowo utworzenie portalu internetowego dla wszystkich organizacji polskich w Niemczech. Kontynuowane będzie także finansowanie projektów w Niemczech dotyczących polskiej kultury i historii.