Trwa ładowanie...

"To była wielka obraza - chcemy ukarania tego posła"

Klub PO złożył wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Zbigniewa Girzyńskiego (PiS). Chodzi o słowa posła PiS, że szef MSZ Radosław Sikorski stara się bardziej odgrywać rolę wiceministra spraw zagranicznych Niemiec i Rosji. W ocenie polityków PO poseł Girzyński użył słów, które "w demokratycznej i praworządnej Polsce należy uznać za obraźliwe w stosunku do ich adresata, a w szczególności, gdy jest nim urzędnik państwowy".

"To była wielka obraza - chcemy ukarania tego posła"Źródło: PAP
dgic8pm
dgic8pm

Girzyński w sejmowej debacie o założeniach polskiej polityki zagranicznej na ten rok, powiedział: "Ciągle mam wrażenie, że minister Sikorski stara się bardziej odgrywać rolę wiceministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Federacji Rosyjskiej. Obojętne mu jest, co uważa opinia publiczna w Polsce. Bardzo bym chciał, aby szef MSZ reprezentował polskie interesy i mówił o realnych sprawach dotyczących Polski, a nie zachowywał się, jakby aspirował do objęcia funkcji w jakichś koncernach międzynarodowych".

W ocenie polityków PO poseł Girzyński użył słów, które "w demokratycznej i praworządnej Polsce należy uznać za obraźliwe w stosunku do ich adresata, a w szczególności, gdy jest nim urzędnik państwowy". "Poseł Girzyński w swojej wypowiedzi, posługując się językiem insynuacji, całkowicie bezpodstawnie zarzucił ministrowi spraw zagranicznych zdradę narodową, poprzez działanie na rzecz obcych państw i koncernów międzynarodowych" - czytamy w uzasadnieniu wniosku do komisji etyki.

Zdaniem wnioskodawców użyte w wypowiedzi Girzyńskiego sformułowania "w najwyższym stopniu naruszają godność i dobra osobiste ministra Sikorskiego", a ponadto - jak podkreślono - "oczywista fałszywość tych zarzutów godzi w dobre imię sejmu i obniża jego ocenę w opinii społeczeństwa".

dgic8pm

Girzyński powiedział jednak, że nie wycofuje się ze swojej oceny dokonań i pracy ministra Sikorskiego. - Sikorski obrażał z trybuny sejmowej mnie i PiS, to były słowa absolutnie niedopuszczalne. Moje słowa to była odpowiedź na działania i zachowanie Sikorskiego. Mam nadzieję, że będzie to dla niego wskazówką, jak powinien zachowywać się szef MSZ, bo to co w środę robił Sikorski było rzeczą niegodną ministra spraw zagranicznych Polski - podkreślił poseł PiS.

Klub PiS planuje wniosek do komisji etyki przeciwko Sikorskiemu.

Za naruszenie zasad etyki poselskiej komisja może zwrócić posłowi uwagę, udzielić mu upomnienia lub nagany.

dgic8pm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgic8pm
Więcej tematów