PolskaTo był początek końca Donalda Tuska!

To był początek końca Donalda Tuska!

Niemy, choć wygadany. Zwycięzca, ale sam przy stole. I bezsilnie wpatrzony w tykający zegar – mówi o premierze Donaldzie Tusku w rozmowie z „Wprost” politolog prof. Aleksander Smolar. Zauważa, że zaufanie do premiera od momentu wygranych wyborów stopniowo słabnie.

To był początek końca Donalda Tuska!
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Smolar przypomina, jak tuż po wyborach premier podjął decyzję, że nowy rząd nie będzie powołany. Argumentem była polska prezydencja. – I przez dłuższy czas w ogóle nie słyszymy premiera. Jest cisza, a to jest najlepszy czas polityczny, maksymalnej akumulacji wiary, optymizmu części Polski i demobilizacji opozycyjnej części Polski – mówię o partiach politycznych. Innymi słowy, opozycja jest najsłabsza, bo leczy rany, rozpada się… – mówi Smolar.

Podkreśla, że błędem było zachowanie wewnątrz PO, gdzie dominowała nie wielka polityka, lecz rozprawy personalne. Przede wszystkim eliminowanie Schetyny, upokarzanie publiczne drugiej osoby w PO.

– Widać, że Donald Tusk nie tolerował osób wybitnych, wszystkie osoby niezależne czy wybitne zostały wyeliminowane lub zmarginalizowane w Platformie. Jest za to bardzo wiele osób, o których właściwie nic nie można powiedzieć, nawet jeżeli od paru lat sprawowały ważne urzędy – mówi Smolar. Ekspert zaznacza, że dawniej była w premierze pewna skromność i autoironia. – Premier ostatnio mówił o samotności, mając chyba na myśli to, że nagle wszystko się na niego wali i nie ma z kim podzielić się odpowiedzialnością – uważa politolog.

Tusk sprawiał wrażenie osoby, która – mimo ogromnego doświadczenia politycznego – dopiero zaczęła rządzić.

Zdaniem Smolara Tusk w krótkim okresie musi przezwyciężyć obecny kryzys zaufania, pokazać zdecydowanie. – Muszą paść głowy. Nowe nominacje muszą pokazać, że myśli o kraju, a nie o dominacji nad Iksińskim. Tusk ma bardzo ważne zadania do wykonania! Nie może okazać się anty-Midasem – osiągając wymarzone przedłużenie władzy, zamienia ją w glinę niemożliwości – uważa ekspert.

Źródło artykułu:Wprost
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1488)