Trwa ładowanie...

TNS Polska: ponad połowa Polaków źle ocenia sytuację w kraju

Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Z kolei prawie co trzeci badany (30 proc.) myśli pozytywnie o biegu spraw w Polsce. 17 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.

Share
TNS Polska: ponad połowa Polaków źle ocenia sytuację w kraju
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d3vnrlt

Jak wynika z sondażu poziom ocen pozytywnych spadł o 2 punkty procentowe w porównaniu do wyników z grudnia ubiegłego roku; udział ocen negatywnych pozostaje na podobnym poziomie (spadek o 1 punkt procentowy).

55 proc. badanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 39 proc. jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 17 proc. - gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu.

d3vnrlt

Przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów, którzy uważają, że polska gospodarka rozwija się. Według 32 proc. ankietowanych jest to powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonanych jest 3 proc. badanych, a 10 proc. nie miało na ten temat zdania.

Obecne wyniki różnią się od tych uzyskanych w grudniu. O 10 punktów procentowych spadł poziom odpowiedzi pozytywnych, a o 5 punktów wzrósł udział ocen negatywnych dotyczących gospodarki. O 5 punktów procentowych zwiększył się odsetek badanych, którzy nie potrafili zająć stanowiska w tej sprawie.

Prawie połowa Polaków (43 proc.) uważa, że następne trzy lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. Przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych; 29 proc. uważa, że warunki życia ulegną pogorszeniu.

W porównaniu do wyników z grudnia odsetek pozytywnych prognoz nieznacznie spadł (o 3 punkty procentowe), natomiast negatywnych wzrósł (o 4 punkty procentowe). Również zmniejszył się (o 4 punkty procentowe) odsetek ocen mówiących o braku zmian sytuacji.

d3vnrlt

Zdecydowana większość Polaków (69 proc.) uważa, że znalezienie pracy w naszym kraju jest trudne bądź w ogóle niemożliwe. Większość z tych osób (52 proc. ogółu) jest zdania, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 17 proc. badanych uważa, że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia.

Optymiści w tej kwestii stanowią nieco ponad jedną czwartą społeczeństwa (27 proc.). Mimo to, jedynie dwóch na stu Polaków (2 proc.) sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 25 proc. ankietowanych jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało, 4 proc. nie umiało wyrazić opinii na ten temat.

W styczniu poziom ocen pozytywnych spadły o 3 punkty procentowe. Natomiast poziom ocen negatywnych wzrósł o 2 punkty procentowe.

Sondaż TNS Polska został zrealizowany w dniach 16-21 stycznia tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

d3vnrlt

Podziel się opinią

Share
d3vnrlt
d3vnrlt
Więcej tematów