Trwa ładowanie...
d2he6j4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

TNS Polska: Polacy podchodzą do obietnic PiS "raczej z ufnością"

Polacy podchodzą do obietnic PiS "raczej z ufnością", większość wierzy w spełnienie obietnic PiS dot. lasów państwowych, kwoty wolnej od podatku i zmian w edukacji; są bardziej sceptyczni m.in. ws. zapowiedzi 500 zł na dziecko, czy dot. tańszych mieszkań - wynika z sondażu TNS Polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Beata Szydło (i prezes PiS Jarosław Kaczyński na sali obrad w Sejmie.
Premier Beata Szydło (i prezes PiS Jarosław Kaczyński na sali obrad w Sejmie. (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d2he6j4

Ankietowanych odpowiadali m.in. na pytanie, czy ich zdaniem PiS spełni w czasie tej kadencji swoje przedwyborcze obietnice. Autorzy badania zauważają, że Polacy podchodzą do obietnic PiS "raczej z ufnością".

W spełnienie obietnic w sprawie ochrony lasów państwowych wierzy 56 proc. badanych, z czego 14 proc. wierzy zdecydowanie; nie wierzy w spełnienie obietnic dotyczących tej kwestii 30 proc. ankietowanych, a 14 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Autorzy badania wskazują, że "z przewagą optymistów nad sceptykami" mamy do czynienia także w przypadku pozostałych zobowiązań PiS: zmiany lub cofnięcia ustawy o obowiązku szkolnym dla sześciolatków (zdaniem 48 proc. respondentów PiS spełni swe obietnice w tej kwestii, 37 proc. uważa, że tak się nie stanie), podwyższenia kwoty wolnej od podatku (48 do 37 proc.), likwidacji gimnazjów (47 do 37 proc.), ustalenia minimalnego wynagrodzenia na poziomie 12 zł brutto za godzinę (47 do 39 proc.), obniżenia wieku emerytalnego (47 do 41 proc.) oraz zmian w prawie dotyczących umów śmieciowych (45 proc. do 40 proc.).

d2he6j4

Według TNS Polska, większy sceptycyzm (przewaga osób przekonanych, że tych obietnic nie da się spełnić) dotyczy kwestii: 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko (46 proc. badanych uważa, że ta obietnica nie zostanie spełniona, 42 proc. sądzi, że zostanie zrealizowana), wprowadzenia darmowych leków dla osób po 75 roku życia (50 do 38 proc.), reformy Narodowego Funduszu Zdrowia (51 do 33 proc.) oraz tańszych mieszkań socjalnych oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego (56 do 31 proc.).

Według TNS, zarówno wśród optymistów jak i sceptyków, dominują opinie o charakterze umiarkowanym.

Opinie ws. spełnienia obietnic wyborczych są silnie związane z preferencjami partyjnymi. Jak podają autorzy sondażu, elektorat PiS "powszechnie" wierzy w realizację zapowiedzi, a elektorat PO jest bardzo sceptyczny i do większości obietnic odnosi się z dużym dystansem.

W sondażu zapytano także o to, czy w kraju są potrzebne zmiany i reformy. Zdaniem 63 proc. ankietowanych w kraju jest jeszcze wiele do poprawy, reformy i zmiany są potrzebne; 35 proc. respondentów uważa, że należy poprawić "parę rzeczy, ale nie trzeba nowych refom i zmian"; 2 proc. nie widzi potrzeby wprowadzania zmian i reform w państwie.

d2he6j4

Według TNS Polska częściej potrzebę wprowadzenia w Polsce zmian widzą kobiety (66 proc.) oraz osoby niezainteresowane polityką (65 proc.) niż mężczyźni (59 proc.) i osoby zainteresowane polityką (58 proc.). Autorzy sondażu wskazują, że opinie elektoratu PiS w tej sprawie nie występują częściej niż wśród ogółu badanych. Za to elektorat PO - wskazują - uważa częściej od pozostałych, że "w naszym kraju wszystko jest już urządzone i trzeba tylko uważać, żeby tego nie popsuć.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 listopada 2015 roku, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1027 mieszkańców Polski od 15. roku życia, techniką wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo.

d2he6j4

Podziel się opinią

Share

d2he6j4

d2he6j4
Więcej tematów