TNS Polska: 2013 rok dobry dla respondentów, zły dla kraju i świata
61 proc. respondentów TNS Polska ocenia miniony rok jako dobry dla nich osobiście, zarazem ponad połowa uważa, że był to rok nieudany dla Polski, blisko połowa źle ocenia ubiegły rok dla świata.
Niemal co trzeci ankietowany (30 proc.) uznał, że 2013 rok był dla niego zły. Zadowolenie najczęściej wyrażali ludzie młodzi, wykształceni i mieszkańcy wsi. Złe oceny wystawiali przeważnie respondenci starsi, z wykształceniem zasadniczym, bezrobotni, emeryci i żyjący w miastach liczących 100-500 tys. mieszkańców.
Ponad połowa (52 proc.) uczestników sondażu źle oceniła 2013 r. pod względem sytuacji w kraju. Respondenci, którzy źle ocenili rok dla siebie, zwykle negatywnie oceniali go także w skali kraju. Jedna trzecia (33 proc.) pytanych oceniła, że rok 2013 był dla Polski dobry.
Najczęstsze przyczyny złej oceny sytuacji w kraju to: bezrobocie, zamykanie zakładów pracy (19 proc.), drożyzna i wzrost cen (14 proc.), kłótnie polityków (7 proc.). Najczęściej wymieniane pomyślne wydarzenia to: budowa nowych dróg i autostrad (5 proc.) oraz odporność Polski na kryzys, inwestycje, wzrost gospodarczy (po 3 proc. wskazań).
W ocenie 40 proc. badanych w ub. roku w Polsce nie wydarzyło się nic pozytywnego. 70 proc. nie udzieliło konkretnej odpowiedzi na pytanie o wydarzenia, co oznacza - jak zauważa TNS - "że rok 2013 w odniesieniu do kraju nie zapisał się w pamięci niczym szczególnym".
Blisko połowa (48 proc.) respondentów oceniła miniony rok jako niedobry dla świata. Najczęściej były to osoby, które źle oceniły także sytuację w kraju. Najgorsze oceny wystawili bezrobotni, emeryci i renciści.
Pozytywnie oceniło ubiegły rok na świecie 34 na 100 badanych. Dobrych ocen najwięcej było wśród nastolatków, uczniów, studentów i robotników.
Ośrodek TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 13-16 grudnia 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.