Atakuje bąk bydlęcy. Ma przerażający sposób "gryzienia"

Latem, gdy temperatury rosną, dokuczają nam zwykle komary i kleszcze. Tymczasem jest owad, który może mocno dać się nam we znaki. Krąży nad swoją ofiarą z głośnym, charakterystycznym brzęczeniem, potem atakuje.

Bąk bydlęcy
Bąk bydlęcy
Źródło zdjęć: © East News
oprac. KBŃ

Bąk bydlęcy to największy owad należący do rodziny muchówek. Często mylony jest z gzem. Wyglądem przypomina zwykłą muchę, jednak jest od niej zdecydowanie większy. Może osiągnąć nawet 2,5 - 3 cm. Charakteryzuje się wąskim, wydłużonym tułowiem oraz brązowymi skrzydłami. Na odwłoku ma żółto-brązowe pasy, na pierwszy rzut oka wygląda więc jak szerszeń.

Owad ten preferuje ciepłe i wilgotne środowisko, dlatego najczęściej można go spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak jeziora oraz baseny. Często pojawia się także w okolicach stadnin i obór.

Bolesne ukąszenia

Ukąszenia bąka bydlęcego są nie tylko bolesne, ale mogą również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ugryzienie wywołuje bolesny dyskomfort zarówno w chwili ukąszenia, jak i w późniejszym okresie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacja w Egipcie. Starożytne odkrycie z dna Nilu

Ślina tego owada zawiera substancje, które prowadzą do powstania opuchlizny oraz zaczerwienienia (tzw. rumień) w miejscu ukąszenia. Nierzadko z ranki po ugryzieniu wydobywa się krew, a towarzyszące temu objawy to uciążliwe swędzenie oraz bolesne pęcherze. Te dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do 14 dni od momentu ukąszenia.

Bąki bydlęce zwykle atakują duże zwierzęta, rzadziej ludzi. Jak jednak ugryzą, mogą przenosić choroby i pasożyty.

Jak gryzie bąk bydlęcy?

Ugryzienie bąków jest dużo bardziej bolesne niż komarów czy innych owadów ze względu na sposób, w jaki dostają się do naszej krwi. Bąki bowiem nie wkłuwają się w ciało, ale je rozcinają i spijają wypływającą krew.

Pocieszające jest nieco to, że ubranie jest niezłą ochroną, gdyż bąki raczej nie są w stanie przebić się przez tkaninę.

Jedna z internautek napisała, że owad długo krążył wokół niej na Mazurach, potem zaatakował. Ugryzienie było niezwykle bolesne, a ból utrzymywał się jeszcze wiele godzin.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
bąklatougryzienie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (125)