Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek i ostatki 2020. Kiedy zaczniemy świętowanie?

Tłusty czwartek i ostatki to jedne z bardziej wyczekiwanych dni w ostatnich tygodniach lutego. Kiedy wypadają te święta? Jak je obchodzimy?

Tłusty czwartek i ostatki 2020. Kiedy zaczniemy świętowanie?Źródło: 123RF
dwhw2rm
dwhw2rm

Kiedy tłusty czwartek 2020?

Tłusty czwartek 2020 wypada 20 lutego. Przypominamy, że jest to święto ruchome, które co roku odbywa się w innym terminie. Jego data uzależniona jest od terminu Środy Popielcowej (w 2020 roku 26 lutego). To święto jest uzależnione od terminu Wielkanocy, która w 2020 roku przypada na 12 i 13 kwietnia.

Kiedy ostatki 2020?

Ostatki to ostatnie dni karnawału. Rozpoczną się w tłusty czwartek 20 lutego. Ich ostatnim dniem będzie wtorek 26 kwietnia. W niektórych regionach mianem ostatków określa się jedynie ostatni dzień karnawału, co nie jest poprawne. Dzień poprzedzający Środę Popielcową określa się również mianem śledzika lub podkoziołka.

Tłusty czwartek 2020. Jak powstało to święto?

Początków tłustego czwartku można doszukiwać się w średniowieczu. Z powodu Wielkiego Postu trzeba było opróżnić spiżarnie z cukru, słodyczy, tłuszczu i owoców. Spożywanie tych produktów podczas postu było grzechem, a gdyby ich nie zjedzono, zmarnowałyby się. Dlatego na kilka dni przed Środą Popielcową stoły w bogatych domach uginały się od jedzenia, a możni najadali się do syta.

Również w średniowieczu pojawiły się pierwsze pączki. Robiono je z ciasta chlebowego, nadziewano słoniną i smażono. Pączki podobne do współczesnych pojawiły się w XVI wieku. Zaczęto je wtedy nadziewać m.in. migdałami. Orzech znajdował się w niektórych porcjach. Kto go znalazł, miał mieć szczęście w najbliższych miesiącach.

dwhw2rm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhw2rm
Więcej tematów