Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku? Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Tłusty czwartek jest niewątpliwe najsłodszym dniem w całym roku. Tradycyjnie rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Sprawdź, kiedy tłusty czwartek wypada w tym roku i skąd pochodzi ten zwyczaj.

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku? Skąd pochodzi ten zwyczaj?Źródło: iStock.com
d3xdt94
d3xdt94

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada?

Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim wypada w ostatni czwartek przed wielkim postem. Jego data uzależniona jest od daty Wielkanocy, która jest świętem ruchomym (pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca). Tłusty czwartek w tym roku przypada na dzień 28 lutego.

W Polsce w tłusty czwartek dozwolone, a nawet wskazane jest objadanie się. Jak co roku, zwyczaj ten upłynie nam pod znakiem zajadania się pączkami i faworkami, zwanymi również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Nie ma chyba osoby, która tego dnia nie dałaby się namówić na "coś słodkiego". Dawniej w tłusty czwartek objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem.

Tłusty czwartek. Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Dawniej był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, głównie mięs oraz piciu wina. Na tłusty czwartek przygotowywano również pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. W starożytnym Rzymie w podobny sposób obchodzono raz w roku tzw. tłusty dzień.

Dawniej w Małopolsce tłusty czwartek nazywany był combrowym czwartkiem. Według legendy, nazwa ta pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber (najprawdopodobniej postać fikcyjna). Człowiek ten był zły i surowy dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Umrzeć miał on właśnie w tłusty czwartek. W każdą rocznicę jego śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce.

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się około XVI wieku. Na początku różniły się one od tych, które jemy obecnie. W środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał, a ten, kto trafił na taki "szczęśliwy" pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

d3xdt94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xdt94
Więcej tematów