Trwa ładowanie...
d3hecvi

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada? Skąd pochodzi ten zwyczaj w Polsce?

Tłusty czwartek to specjalny dzień, w którym spożywamy więcej słodyczy niż zwykle. W tym roku wypada później niż zazwyczaj. Sprawdź, kiedy się odbędzie i jaka jest jego geneza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada? Skąd pochodzi ten zwyczaj w Polsce?
Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada? Skąd pochodzi ten zwyczaj w Polsce? (East News)
d3hecvi

Tłusty czwartek 2019 – kiedy wypada?

Tłusty czwartek to święto „ruchome”. Data tego specjalnego dnia powiązana jest z chrześcijańskim kalendarzem. Zwyczaj ten odbywa się w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Świętami Wielkanocnymi.

W bieżącym roku odbywa się ono stosunkowo późno, bo dopiero 28 lutego.

d3hecvi

Tłusty czwartek – skąd pochodzi ten zwyczaj?

Tłusty czwartek określa się także mianem zapusty. Zarówno w Polsce, jak i w niektórych częściach Niemiec tego dnia pozwala się na nadmierne objadanie.

Najczęściej konsumowanymi potrawami tego dnia są pączki i faworki. W zamierzchłych czasach tego dnia spożywano słoninę, boczek i mięso.

Historia tłustego czwartku rozpoczęła się już w czasach pogaństwa. Tego dnia świętowano odejście zimy oraz przyjście wiosny. Celebracja oparta była na jedzeniu tłustych potraw, głównie mięsa oraz spożywaniu wina

W okresie XVI wieku w Polsce zaczęło świętować tłusty czwartek na „słodko”. Wewnątrz pączków znajdował się schowany migdał lub orzeszek. Osoba, która wylosowała taki pączek, miała mieć w życiu szczęście oraz spory dobrobyt.

d3hecvi

Podziel się opinią

Share

d3hecvi

d3hecvi
Więcej tematów