WP

TK zajął się skargą konstytucyjną ws. aborcji. "Szczególny charakter"

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmuje się wnioskiem o uznanie niekonstytucyjności niektórych przesłanek umożliwiających aborcję. Informację przekazała prezes TK Julia Przyłębska w odpowiedzi na pytanie 2 posłanek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Przyłębska zapewnia, że dba, by nie było opóźnień w rozpatrywaniu spraw
Julia Przyłębska zapewnia, że dba, by nie było opóźnień w rozpatrywaniu spraw (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
WP

Posłanki Anna Sobecka i Anna Siarkowska skierowały w lipcu do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej list otwarty. Przypomniały w nim, że w Trybunale czeka od 9 miesięcy na rozpatrzenie skarga konstytucyjna dotycząca aborcji.

W ocenie grupy posłów, którzy ją złożyli, przesłanka eugeniczną, która powoduje, że można dokonać aborcji np. w przypadku, gdy dziecko ma zespół Downa, może być niekonstytucyjna.

WP

Prezes TK odpisała na list posłanek. Zapewniła je, że wniosek jest "już rozpoznawany przez Trybunał Konstytucyjny". Ze względu na jego "szczególny charakter", zajmuje się tym "pełny skład" sędziowski.

"Dodatkowo pragnę zapewnić, że dokładam wszelkich starań, aby zarówno w tej sprawie jak i w innych sprawach, które są rozpoznawane przez Trybunał Konstytucyjny, nie było nieuzasadnionej zwłoki" - stwierdziła w odpowiedzi Przyłębska.

WP

Zobacz także: #JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP