Trwa ładowanie...
d2tru00
06-03-2007 12:15

TK: prawo do zasiłku mają także osoby dobrowolnie ubezpieczone

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje zarówno osobom ubezpieczonym obowiązkowo, jak i podlegającym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa są niezgodne z konstytucją.

d2tru00
d2tru00

Dobrowolnemu ubezpieczeniu podlegają m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, pracę nakładczą, pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Trybunał rozpatrywał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Poznaniu, przed którym toczą się dwie sprawy, dotyczące odmowy przyznania przez ZUS zasiłku na chore dziecko. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z 1999 roku, prawo do zasiłku za czas sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny lub chorym dzieckiem do lat 14 miały jedynie osoby podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Trybunał podkreślił we wtorek, że sposób ustalania składki osób podlegających ubezpieczeniu obowiązkowemu i dobrowolnemu jest taki sam. Samo różnicowanie ubezpieczenia nie może - jak podkreślił - przesądzać o prawie do zasiłku opiekuńczego.

"Finansowanie składki na ubezpieczenie chorobowe osób objętych obowiązkowo tym ubezpieczeniem, jak i osób objętych tym ubezpieczeniem dobrowolnie, następuje w całości ze środków samych ubezpieczonych" - zaznaczył Trybunał Konstytucyjny. Wysokość składki - bez względu na to czy dotyczy ubezpieczenia obowiązkowego, czy dobrowolnego - wynosi 2,45 proc. tzw. podstawy wymiaru.

d2tru00

W ocenie TK, nie jest uzasadnione różnicowanie świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Trybunał zwrócił uwagę, że podstawa wymiaru np. osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą nie może być niższa od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, podczas gdy w przypadku osób podlegających ubezpieczeniu obowiązkowemu może to być minimalne wynagrodzenie za pracę.

"Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, stanowią jedną kategorię podmiotów, charakteryzujących się wspólną cechą, jaką jest status ubezpieczonego" - podkreślił Trybunał. Trybunał uznał, że zróżnicowanie tych podmiotów jest dyskryminujące i sprzeczne z zasadami sprawiedliwości społecznej.

d2tru00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tru00
Więcej tematów