Trwa ładowanie...
d25u2eo
samorząd
21-02-2006 17:15

TK: nie można pozbawić samorządowców "trzynastek"

Trybunał Konstytucyjny uznał za
niezgodne z konstytucją pozbawienie niektórych samorządowców tzw.
trzynastek. Wyrok nie daje im jednak prawa do ubiegania się o
zwrot niezapłaconych wynagrodzeń.

d25u2eo
d25u2eo

Wniosek do TK złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem, niezgodny z ustawą zasadniczą jest zapis w znowelizowanej w 2004 roku ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, który pozbawił prawa do "trzynastek" niektóre osoby zatrudnione w samorządzie, m.in. wójta, starostę, marszałka, skarbnika, sekretarza.

RPO zakwestionował również artykuł nowelizacji, na podstawie którego ta grupa pracowników w 2005 roku otrzymała jedynie połowę dodatkowego wynagrodzenia za rok 2004.

Dyrektor zespołu prawa pracy w biurze RPO Elżbieta Wichrowska podkreśliła na rozprawie, że zarówno wybór, jak i powołanie są trybami nawiązania stosunku pracy i w związku z tym wójtów i burmistrzów powinny dotyczyć takie same prawa i obowiązki jak innych pracowników. W innym przypadku byłoby to złamaniem konstytucyjnych zasad - równości, niedyskryminacji i sprawiedliwości społecznej.

Na zasadę sprawiedliwości społecznej powoływał się również przedstawiciel ustawodawcy, pos. Stanisław Pięta (PiS). Podkreślił, że nowelizacja powinna pozbawić prawa do "trzynastki" jedynie stanowiska "podlegające polityce".

W uzasadnieniu orzeczenia Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że oba kwestionowane przez RPO zapisy łamią zasadę poprawnej legislacji. O wyborze podmiotów, których nie ma dotyczyć ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu - uznał TK - decydowało kryterium przypadkowości.

d25u2eo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25u2eo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj