Polska"TK jest superorganem władzy i ciałem hamulcowym"

"TK jest superorganem władzy i ciałem hamulcowym"

Planowana przez PiS zmiana zasad
funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego jest potrzebna, bo TK
stał się "superorganem władzy" i "ciałem hamulcowym dla zmian w
Polsce" - przekonuje poseł PiS Jacek Kurski.

29.06.2007 | aktual.: 29.06.2007 11:23

O projekcie, który zakłada m.in. skrócenie kadencji prezesa i wiceprezesów TK oraz wprowadzenie zasady, że skargi są rozpatrywane w kolejności zgłoszeń, napisała "Rzeczpospolita".

W radiowych "Sygnałach Dnia" Kurski wyjaśniał, że PiS przygotowuje zmiany w ustawie o TK, ponieważ Trybunał "już dawno przestał być organem badającym zgodność z konstytucją, do czego został powołany".

Okazuje się, że TK jest po prostu superpartią polityczną i superorganem władzy przeznaczonym do blokowanie zmian, na których zależy Polakom. (...) Stał się ciałem hamulcowym dla jakichkolwiek zmian w Polsce - mówił polityk PiS.

Kurski zaznaczył, że 2/3 obecnego składu TK to "przedstawiciele UW i SLD z poprzednich lat". Tym samym - jak mówił - "absolutną władzę nad dobrymi zmianami w Polsce mają osoby, które naród już dawno skreślił i odrzucił".

Według projektu opisanego przez "Rzeczpospolitą", kadencja prezesa i wiceprezesów miałaby trwać 3 lata. Obecnie kadencja szefów TK trwa od momentu wyboru (przez prezydenta i to się nie zmieni) do końca ich kadencji jako sędziów Trybunału (sędziów wybiera Sejm na 9 lat). Kolejna zmiana to wprowadzenie reguły, że TK rozpatruje skargi w kolejności zgłoszeń. Według dziennika projekt ma być złożony w Sejmie jeszcze w piątek.

Źródło artykułu:PAP
piszmianykonstytucja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)