TK zebrał się ws. kar nałożonych na Polskę. Następne posiedzenie w grudniu
W środę Trybunał Konstytucyjny zajmował się wnioskiem Zbigniewa Ziobry o zbadanie przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN. Zdaniem rządzących zaskarżone przepisy są niekonstytucyjne. Po wysłuchaniu stanowisk resortu sprawiedliwości, prezydenta oraz Sejmu, przewodnicząca Julia Przyłębska ogłosiła przerwę w obradach do 14 grudnia.
Przyłębska wyznaczyła też termin do przedstawienia pisemnych stanowisk w tej sprawie do 30 listopada. Dotychczas na stronie TK zamieszczono jedynie pisemne stanowisko Sejmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wniosek do TK w tych sprawach Ziobro złożył w listopadzie ubiegłego roku, według którego zaskarżone przepisy są sprzeczne z polską Konstytucją.
Jak wskazano wówczas w oświadczeniu Prokuratury Krajowej, powodem zbadania zgodności art. 279 Traktatu o UE z polską Konstytucją są kary nałożone przez TSUE na Polskę za brak podjęcia działań związanych z narzuceniem na nasz kraj środków tymczasowych ws. kopalni Turów oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, decyzję w sprawie nałożenia kar na Polskę za dalsze wydobycie węgla w kopalni Turów TSUE wydał 20 września 2021 roku - to 500 tys. euro kary dla Polski za każdy dzień zwłoki w wykonaniu postanowienia.
Z kolei decyzja o karze za działalność Izby Dyscyplinarnej SN zapadła miesiąc później - 27 października 2021 roku. TSUE nałożył na Polskę karę za każdy dzień funkcjonowania Izby w wysokości miliona euro.
Źródło: Wiadomości WP