Qaqwqwrqw

Timmermans: to śmieszne, że polski rząd nas popędza. Wiceszef KE ponagla PiS

Jak najszybszego odwrócenia zmian w Sądzie Najwyższym domaga się od polskiego rządu wiceszef Komisji Europejskiej. - Mam nadzieję, że stanie się to szybko, bo minęły dwa miesiące od kiedy Trybunał zdecydował, że to powinno być zrobione - stwierdził Frans Timmermans.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Timmermans: życzeniem Komisji jest gwarancja niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce
Timmermans: życzeniem Komisji jest gwarancja niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce (East News, Fot: FREDERICK FLORIN/AFP)
Qaqwqwrqw

Timmermans na spotkaniu z polskimi korespondentami w Brukseli podkreślał, że nie może być mowy o zamknięciu procedury z art. 7 wobec Polski bez rozwiązania wszystkich spraw dotyczących praworządności w Polsce. Wskazał kwestie niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, nowej izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz procedury dyscyplinarnej wszczęte wobec sędziów.

Wiceszef KE zaznaczył, że unijni urzędnicy dostrzegają zapowiedź dostosowania się przez rząd w Warszawie do orzeczenia tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości UE ws. przywrócenia w SN stanu sprzed działań PiS. Zauważył jednak, że nic się w tej sprawie nie dzieje.

- Wciąż czekamy, żeby to prawo weszło w życie. Musi być podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę i potem wdrożone. Mam nadzieję, że stanie się to szybko, bo minęły dwa miesiące od kiedy Trybunał zdecydował, że to powinno być zrobione - mówił.

Qaqwqwrqw

Jak zauważa PAP, Timmermans określił jako śmieszne popędzanie w tej sytuacji KE przez polski rząd ws. wycofania skargi z TSUE.

Zaznaczył, że w podobnym tonie ws. sprawy praworządności w Polsce wypowiadali się przedstawiciele państw członkowskich podczas wtorkowego wysłuchania na forum Rady ds. Ogólnych.

Odnosząc się do postępowań wobec sędziów, którzy otwarcie krytykują zmiany PiS, wiceprzewodniczący Komisji ostrzegł, że ma to "efekt mrożący" na całe środowisko. - Mamy sporą liczbę przykładów, że środki dyscyplinujące zostały wykorzystane, żeby wzywać sędziów, by wytłumaczyli się, dlaczego publicznie wypowiadali się o niezależności sądownictwa - mówił wiceszef KE.

Qaqwqwrqw

Źródła: polskieradio.pl, RMF FM, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jacek Sasin odpowiada Timmermansowi. Mocne słowa

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw