Trwa ładowanie...

Timmermans: Polacy bardziej ufają UE niż własnemu rządowi

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF, że Polacy bardziej ufają Unii Europejskiej niż własnemu rządowi.

Timmermans: Polacy bardziej ufają UE niż własnemu rządowiŹródło: Deutsche Welle, fot: Picture-alliance/AA/D. Aydemir
d3jyret
d3jyret

- Mówiono mi: "daj spokój z Polską, doprowadzisz do polexitu, Polacy zwrócą się przeciwko Unii". Jest wręcz odwrotnie: polskie społeczeństwo ma dziś większe zaufanie do Unii Europejskiej niż do własnego rządu – powiedział Frans Timmermans w wywiadzie dla drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

- Uważam, że musimy prezentować jasne stanowisko. Są traktaty, których należy przestrzegać. Musimy zatroszczyć się o to, by wszyscy obywatele w Europie mieli takie same prawa. Musimy rozmawiać z tymi rządami bez owijania w bawełnę – dodał kandydat europejskich Socjalistów i Demokratów na szefa KE.

Timmermans powiedział, że nie wszystkie rządy narodowe wspierają działania zmierzające do obrony praworządności. - Istnieją jednak państwa, które ze strachu przed reakcją boją się krytykowania innych – zauważył.

Zobacz także: Tusk gwiazdą popkultury? Siemoniak wbija szpilę Sasinowi

Nie kopiować populistów

Odnosząc się do wstępnych wyników wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, Timmermans stwierdził, że można je uznać za ostrzeżenie dla tradycyjnych partii prawicowych w Europie. - Nie można odnieść sukcesu przejmując hasła skrajnej prawicy – wyjaśnił. Dobry wynik Vox był jego zdaniem możliwy tylko dlatego, że partia konserwatywna PP przesunęła się na prawo. - Kto sądzi, że można pokonać radykałów kopiując ich, ten już przegrał. Przykładem jest Austria – powiedział Timmermans.

d3jyret

W niedzielnych wyborach w Hiszpanii radykalnie prawicowa partia Vox zdobyła według pierwszych prognoz ponad 12 proc. głosów i po raz pierwszy wejdzie do parlamentu.

Na początku kwietnia KE wszczęła procedurę o naruszenie prawa przez Polskę. Zdaniem Brukseli system odpowiedzialności dyscyplinarnej podważa niezawisłość polskich sędziów. To kolejne postępowanie wobec Polski. Od grudnia 2017 roku toczy się postępowanie z art. 7 unijnego traktatu.

d3jyret

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jyret
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jyret
Więcej tematów