Trwa ładowanie...
db42tkf

Timmermans: Polacy bardziej ufają UE niż własnemu rządowi

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF, że Polacy bardziej ufają Unii Europejskiej niż własnemu rządowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE (Deutsche Welle, Fot: Picture-alliance/AA/D. Aydemir)
db42tkf

- Mówiono mi: "daj spokój z Polską, doprowadzisz do polexitu, Polacy zwrócą się przeciwko Unii". Jest wręcz odwrotnie: polskie społeczeństwo ma dziś większe zaufanie do Unii Europejskiej niż do własnego rządu – powiedział Frans Timmermans w wywiadzie dla drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

- Uważam, że musimy prezentować jasne stanowisko. Są traktaty, których należy przestrzegać. Musimy zatroszczyć się o to, by wszyscy obywatele w Europie mieli takie same prawa. Musimy rozmawiać z tymi rządami bez owijania w bawełnę – dodał kandydat europejskich Socjalistów i Demokratów na szefa KE.

Timmermans powiedział, że nie wszystkie rządy narodowe wspierają działania zmierzające do obrony praworządności. - Istnieją jednak państwa, które ze strachu przed reakcją boją się krytykowania innych – zauważył.

db42tkf

Zobacz także: Tusk gwiazdą popkultury? Siemoniak wbija szpilę Sasinowi

Nie kopiować populistów

Odnosząc się do wstępnych wyników wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, Timmermans stwierdził, że można je uznać za ostrzeżenie dla tradycyjnych partii prawicowych w Europie. - Nie można odnieść sukcesu przejmując hasła skrajnej prawicy – wyjaśnił. Dobry wynik Vox był jego zdaniem możliwy tylko dlatego, że partia konserwatywna PP przesunęła się na prawo. - Kto sądzi, że można pokonać radykałów kopiując ich, ten już przegrał. Przykładem jest Austria – powiedział Timmermans.

db42tkf

Czytaj także: Aż 68 proc. Polaków chce głosować w wyborach do PE

W niedzielnych wyborach w Hiszpanii radykalnie prawicowa partia Vox zdobyła według pierwszych prognoz ponad 12 proc. głosów i po raz pierwszy wejdzie do parlamentu.

Na początku kwietnia KE wszczęła procedurę o naruszenie prawa przez Polskę. Zdaniem Brukseli system odpowiedzialności dyscyplinarnej podważa niezawisłość polskich sędziów. To kolejne postępowanie wobec Polski. Od grudnia 2017 roku toczy się postępowanie z art. 7 unijnego traktatu.

Czytaj także: Coraz mniej Polaków wierzy w niezależność sądów

db42tkf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

db42tkf

Podziel się opinią

Share
db42tkf
db42tkf