Tidermene upadło. ISIS przejmuje część kraju na zachodzie Afryki
Dżihadyści powiązani z grupą Państwa Islamskiego zajęli Tidermene w Mali, dodatkowo izolując stolicę regionu Menaka. Wszystkie główne jednostki administracyjne regionu są teraz pod kontrolą ISIS.
Informację o upadku miejscowości Tidermene, znajdującej około 75 kilometrów na północ od Menaki, przekazali dziennikarzom AFP urzędnicy i świadkowie z miejsca zdarzeń. Nastąpiło to 10 kwietnia po miesiącach walk Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (ISGS). Dżihadyści mają teraz pod kontrolą północno-wschodnią wioskę liczącą kilka tysięcy mieszkańców.
- Tidermene wpadło w ręce Daesh – poinformował urzędnik, któremu udało się wycofać do Menaki, używając arabskiego akronimu organizacji Państwa Islamskiego.
- Rozprowadzają Koran wśród ludności i poruszają się po mieście z bronią – przekazał anonimowo, bojąc się represji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inny z informatorów AFP przekazał, że dżihadyści poinstruowali mieszkańców wioski, aby kontynuowali swoje normalne, codzienne obowiązki, ale by byli przygotowani na rozpoczęcie płacenia zakatu, islamskiej jałmużny.
Trwająca dekadę islamska rebelia
Mali od 2012 r. walczy o powstrzymanie islamskiego ekstremistycznego powstania. Rebelianci zostali odsunięci od władzy w północnych miastach Mali przy pomocy operacji wojskowej prowadzonej przez Francję, ale przegrupowali się na pustyni i rozpoczęli ataki na malijską armię oraz jej sojuszników.
W sierpniu 2020 roku prezydent Mali został obalony w wyniku zamachu stanu, w którym uczestniczył Assimi Goita, wówczas pułkownik armii. W czerwcu 2021 roku Goita został zaprzysiężony na prezydenta rządu przejściowego po przeprowadzeniu drugiego zamachu stanu w ciągu dziewięciu miesięcy. Francja, były kolonizator Mali, wycofała ostatnie z tysięcy sił francuskich w sierpniu 2022 r. w wyniku zaciekłych walk z rządem przejściowym.