Trwa ładowanie...

Theresa May skomentowała wyniki Exit Poll. Chcą jej rezygnacji ze stanowiska

Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w piątek rano, że "jeśli Partia Konserwatywna uzyskała największą liczbę głosów i mandatów to będzie naszym obowiązkiem zadbanie o okres stabilności", sugerując, że nie zamierza zrezygnować ze stanowiska.

Theresa May skomentowała wyniki Exit Poll. Chcą jej rezygnacji ze stanowiskaŹródło: PAP, fot: PAP/EPA
d20scjb
d20scjb

Theresa May skomentowała sondażowy wyniki wyborów po tym, jak obroniła swój mandat poselski w Maidenhead, otrzymując blisko 65 proc. wszystkich głosów.

W przemówieniu podkreśliła, że w trakcie kampanii jej ugrupowanie wskazało na konieczność uzyskania dobrego porozumienia ws. wyjścia z UE oraz "zidentyfikowało najważniejsze wyzwania i pokazało, jak można na nie odpowiedzieć".

- Działanie w interesie narodowym jest tym, co zawsze starałam się osiągnąć jako poseł i moja determinacja, żeby to osiągnąć jest taka sama dzisiaj rano, jak była kiedykolwiek wcześniej – powiedziała premier Wielkiej Brytanii.

d20scjb

Dodała, że Partia Konserwatywna wypełni obowiązek, który polega na zapewnieniu okresu stabilności tak, aby "wszyscy, razem, mogli skupić się na przyszłości".

Lider Partii Pracy wzywa do ustąpienia

Jeremy Corbyn wezwał w piątek rano premier Theresę May do ustąpienia ze stanowiska i "zrobienia miejsca dla rządu, który naprawdę będzie reprezentował wolę ludzi".

- Jeśli jest jeden komunikat, który wyłania się z tych wyników, to jest on następujący: te wybory zostały zwołane przez szefową rządu, aby uzyskać (silniejszy) mandat. Mandat, który otrzymała to stracone mandaty, stracone głosy, stracone poparcie i stracona pewność (dotycząca jej przywództwa). Myślę, że to wystarczająco dużo, żeby ustąpić i zrobić miejsce dla rządu, który naprawdę będzie reprezentował wolę ludzi – powiedział lider Partii Pracy.

Powody wcześniejszych wyborów

Theresa May w połowie kwietnia ogłosiła wcześniejsze wybory, ponieważ po referendum ws. Brexitu "Wielka Brytania powinna mieć silne i stabilne przywództwo". Liderka Partii Konserwatywnej liczyła na zdobycie większej liczby mandatów w Izbie Gmin. W dniu ogłaszania terminy wyborów tłumaczyła, że jej rząd ma gotowy plan negocjacji z UE, ale potrzebuje "politycznej jedności" w Londynie.

d20scjb

Wyniki exit poll

Brytyjska telewizja publiczna BBC zaktualizowała w nocy wyniki badania exit poll. Według sondażowych wyników wyborów Partia Konserwatywna zwyciężyła uzyskując 322 mandaty i zbliżając się do granicy samodzielnej większości w Izbie Gmin.

Nowa prognoza wskazuje na lepszy niż początkowo przewidywano wynik rządzących torysów. Jednak nadal Partia Konserwatywna nie uzyskała samodzielnej większości. Taki rezultat najprawdopodobniej pozwoliłby na uzyskanie wotum zaufania dla rządu Partii Konserwatywnej przy wsparciu północnoirlandzkich unionistów.

Aktualizowany model BBC przewiduje, że opozycyjna Partia Pracy uzyska 261 mandatów, Szkocka Partia Narodowa 32, a Liberalni Demokraci 13.

d20scjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20scjb
Więcej tematów