"The Times" w mniejszym formacie
Po 216 latach Brytyjczycy żegnają się z "dużą płachtą" dziennika "The Times", który od poniedziałku będzie się ukazywał w mniejszym - tzw. tabloidowym - formacie.
Od 11 miesięcy "Times" - najbardziej wpływowy brytyjski dziennik - był dostępny w dwóch różnych formatach: dużym (arkuszowym) i mniejszym (tabloidowym). Zabieg ten miał pomóc w zwiększeniu nakładu i wpisywał się w ogólną tendencję widoczną na brytyjskim rynku, zmniejszania formatów dzienników. Od września 2003 r. w formacie tabloidowym ukazuje się inny brytyjski dziennik "The Independent".
Przedstawiciele redakcji "Timesa" podkreślają, że w ciągu niemal roku, jaki upłynął od momentu gdy dziennik zaczął się ukazywać w dwóch rozmiarach, stało się jasne, że mniejszy format jest bardziej atrakcyjny i przyciąga nowych odbiorców.
Uwzględniając przyzwyczajenia tych osób, które dotąd kupowały "Timesa" w dużym formacie, przez cały przyszły tydzień na drugiej stronie gazety będzie publikowany swoisty przewodnik, dzięki któremu wszyscy przyzwyczajeni do poprzedniego wyglądu i układu gazety będą mogli łatwo odnaleźć ulubione stałe rubryki i autorów.
Chociaż redakcja zapewnia, że nowy format jest spełnieniem oczekiwań odbiorców, to zapewne nie wszyscy z nich będą z takiej zmiany zadowoleni - przynajmniej na początku.
Właściciel jednego z punktów sprzedaży prasy w londyńskiej dzielnicy Hampstead powiedział PAP, że w okresie gdy "Times" ukazywał się w dwóch rozmiarach, u niego cały czas zdecydowanie większą popularnością cieszył się tradycyjny, duży format.
Według niego, chociaż wydawcy "Timesa" kierowali się przy zmianie formatu gazety m.in. tym, że mniejszy jest wygodniejszy i łatwiej gazetę o takich rozmiarach czytać np. w metrze - ludzie są po prostu przyzwyczajeni do dużego formatu, w jakim gazeta ukazywała się od ponad 200 lat.
W nowym, mniejszym rozmiarze "Times" będzie publikowany od poniedziałku do soboty. Niedzielna edycja gazety - "The Sunday Times" pozostanie przy dotychczasowych rozmiarach.
Przedstawiciele gazety zapewniają, że przeprowadzona zmiana w żaden sposób nie odbije się pracownikach redakcji, dementując w ten sposób doniesienia innych gazet, że może ona pociągnąć za sobą zwolnienia wśród dziennikarzy.
"The Independent" i "The Times", które jako jedyne wśród poważnych brytyjskich dzienników zdecydowały się zmienić format, zanotowały w ostatnim czasie zwiększenie nakładu. W przypadku "Timesa" we wrześniu 2004 r. nakład wyniósł blisko 661 tys. egzemplarzy - co oznacza 4,5 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.
"Times", wydawany przez spółkę News International, należącą do koncernu News Corp, której właścicielem jest potentat medialny Rupert Murdoch, jest jednym z najstarszych brytyjskich dzienników i gazetą brytyjskich elit.
Ukazuje się w Londynie od 1785 r., najpierw pod nazwą "The Daily Universal Register". Jako pierwszy dziennik zorganizował sieć korespondentów zagranicznych, odważnie wprowadzał też drukarskie nowinki techniczne. Pod koniec XIX musiał zmierzyć się z konkurencją taniej prasy bulwarowej. Od grudnia 1978 r. do listopada 1979 r. nie ukazywał się w rezultacie strajku związku zawodowego.
Monika Kielesińska