Świat"The Economist": dobre relacje Polski z resztą Europy są zagrożone

"The Economist": dobre relacje Polski z resztą Europy są zagrożone

Powrót kłopotliwej ekipy - tak dwa tygodnie rządów PiS podsumowuje "The Economist". Tygodnik krytykuje rząd i prezydenta zarówno za politykę krajową, jak i zagraniczną. "Dobre relacje Polski z resztą Europy są zagrożone" - czytamy.

"The Economist": dobre relacje Polski z resztą Europy są zagrożone
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

05.12.2015 | aktual.: 05.12.2015 10:18

"Kraj, który był wzorem integracji europejskiej, zachowuje się nagle jak rozkapryszony nastolatek." Według gazety, PiS, które w kampanii wyborczej prezentowało się jaka umiarkowana przeciwwaga dla PO, po wyborach odrzuciło wszelkie pozory umiarkowania.

"Premier Beata Szydło ma niewielkie znaczenie. Prawdziwa władza jest w rękach Jarosława Kaczyńskiego" - ocenia "The Economist". Gazeta przypomina, że Antoni Macierewicz został ministrem obrony, choć przed wyborami Szydło deklarowała, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Jarosław Gowin.

"The Economist" podkreśla, że PiS odwołał też szefów służb specjalnych i anulował wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w poprzedniej kadencji i zastąpił ich "swoimi", ignorując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei prezydent Andrzej Duda - przypomina tygodnik - ułaskawił byłego szefa CBA, obecnie koordynującego służby. Natomiast nowy minister kultury chciał odwołać sztukę za sceny nagości. Dziennikarka, która dopytywała go o to, została szybko zawieszona - wskazuje gazeta.

Jeszcze gorszy wydaje się stosunek rządu do Europy i polityki zagranicznej - czytamy w "The Economist". Tygodnik przypomina słowa wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego o "braku politycznych możliwości" przyjęcia uchodźców. Wspomniane są też sugestie zerwania kontraktów zbrojeniowych z amerykańskimi i francuskimi dostawcami, kosztem polskich. "Rząd podwoił też wysiłki przeciw europejskiej polityce klimatycznej i zapowiada budowę kolejnych elektrowni węglowych" - czytamy w artykule.

Wszystko to zagraża wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej - uważa cytowany przez "The Economist" Piotr Buras z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Publicznie europejscy dyplomaci są powściągliwi w ocenie polskiego rządu. "W prywatnych rozmowach wielu jest zaniepokojonych" - czytamy. "Sądząc po poprzednich rządach tej partii, PiS z biegiem czasu raczej stanie się bardziej dziki, niż oswojony." - podsumowuje gazeta.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1129)