Testy sondy Mars Express
Prowadzone są przygotowania do pierwszych testów na orbicie aparatury naukowej w sondzie Mars Express, w tym polskiego spektrometru PFS - poinformował prof. Andrzej Jurewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Europejska sonda Mars Express, wystrzelona 2 czerwca, powinna dotrzeć do celu 26 grudnia 2003 roku. Ten ponad 6-miesięczny okres lotu do Marsa będzie wykorzystywany do testowania aparatury naukowej oraz prowadzenia badań naziemnych związanych z programem naukowym Misji Mars Express.
"Od 23 czerwca" - przez 14 dni - "będą uruchamiane z Ośrodka Kontroli Lotu w Darmstadt poszczególne przyrządy naukowe zainstalowane na marsjańskiej sondzie. Na kilka dni zostanie 'obudzony' spektrometr fourierowski przeznaczony da badania atmosfery i powierzchni Marsa. Przeprowadzi on kilka próbnych sondaży zimnej przestrzeni międzyplanetarnej. Następne testy przewidziane są na przełomie listopada i Marsa, gdy sonda będzie się zbliżać do Marsa" - powiedział prof. Jurewicz.
Jednocześnie w CBK PAN prowadzone są prace nad laboratoryjnym i numerycznym modelowaniem atmosfery Marsa. Prace te ułatwią interpretację danych dostarczonych przez polski przyrząd.
"Chcemy odtworzyć w laboratoriach i za pomocą komputerów warunki panujące na powierzchni i w atmosferze Marsa: czynniki klimatyczne, zmiany temperatury, rozmaitość minerałów na powierzchni i w pyle atmosferycznym oraz strukturę i wielkości cząstek pyłowych. Podstawowym problemem interpretacji widm - danych z naszego przyrządu, obserwującego powierzchnię Marsa poprzez jego atmosferę - jest rozróżnienie charakterystycznych cech powierzchni planety i pyłu z atmosfery" - wyjaśnił prof. Jurewicz.