Trwa ładowanie...
d25r1ti
24-10-2002 10:20

Terrorystyczne praktyki Czeczeńców

Rosyjski serwis internetowy www.Gazeta.ru przypomina przypadki czeczeńskich ataków terrorystycznmych. Od początku drugiej wojny w należącej do federacji Rosyjskiej Czeczenii, bojownicy kilkakrotnie brali zakładników. Zamachowcy żądali zazwyczaj wycofania wojsk rosyjskich z Czeczenii.

d25r1ti
d25r1ti

W czerwcu 1995 roku oddział Szamila Basajewa przejął kontrolę nad szpitalem w Budianowsku. Negocjacje z terrorystami, którzy przedstawili wtedy podobne żądania jak obecnie, prowadził ówczesny premier Wiktor Czarnomyrdin. W mieście doszło wtedy do trwających 6 dni walk, w których zginęło 129 osób.

Pół roku później czeczeńscy bojownicy zajęli szpital w Kizlarze w Dagestanie. 300 terrorystów wzięło wtedy około dwóch tysięcy zakładników.

Rosyjski serwis internetowy przypomina też inne działania czeczeńskich terrorystów. W styczniu 1996 roku bojownicy porwali statek "Awrasija" na Morzu Czarnym. Także wtedy Czeczeńcy żądali zaprzestania działań w zbuntowanej republice. Po negocjacjach oddali się w ręce tureckich władz.

Z kolei 15 marca 2001 roku trójka Czeczeńców porwała lecący ze Stambułu samolot rosyjskich linii. Samolot został odbity przez saudyjskie oddziały specjalne. Zginęły wtedy 3 osoby: porywacz, stewardesa i pasażer.

Gazeta.ru zwraca uwagę, że w ciągu ostatniej doby Czeczeni wypuścili większość z zakładników swojej narodowości. (mdz)

d25r1ti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25r1ti
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj