Termometry bez rtęci?
Parlament Europejski opowiedział się za zakazem produkcji termometrów z użyciem rtęci, uznając tę substancję za zbyt niebezpieczną dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.
14.11.2006 | aktual.: 14.11.2006 23:38
Rocznie w UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton - w samych tylko termometrach. Ocenia się, że 80-90% wszystkich produkowanych urządzeń z rtęcią używa się w domach. Tymczasem - przekonuje Komisja Europejska - tradycyjne termometry można zastąpić nowoczesnymi, sprężynowymi albo elektronicznymi urządzeniami.
Rtęć łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego. Najbardziej zagrożone zatruciem są dzieci, a także płody, których układ nerwowy dopiero się rozwija. W organizmie rtęć może bowiem uszkadzać mózg i nerwy, zaburzać koordynację i widzenie.
Dlatego eurodeputowani poparli proponowany przez Komisję Europejską zakaz stosowania rtęci w produkcji termometrów i "innych urządzeń pomiarowych przeznaczonych do otwartej sprzedaży konsumentom". Zgodnie z przyjętymi poprawkami, zakaz nie obejmuje barometrów i dotyczy tylko nowych urządzeń wprowadzanych na rynek.
Dyrektywa musi jeszcze zostać zaakceptowana przez kraje członkowskie UE. Zakaz zacznie obowiązywać półtora roku od jej wejścia w życie. Po dwóch latach Komisja Europejska ma się zastanowić, czy rozszerzyć zakaz także na aparaty do pomiaru ciśnienia tętniczego.
Michał Kot