Trwa ładowanie...

Terlikowski o doniesieniach WP: Zakonnice z ośrodka nie powinny nosić habitu

Wirtualna Polska ujawniła sprawę nadużyć, do których dochodziło w jednym z małopolskich Domów Pomocy Społecznej. - Siostra zakonna, która torturuje osoby z niepełnosprawnościami, nie powinna nosić habitu. Może zająć się układaniem mopów, ale niczym więcej. Sprawa musi być wyjaśniona w wymiarze świeckim, jak i kanonicznym. Osoby, które dopuszczały się przemocy lub ją tolerowały, powinny zostać ukarane - komentuje w rozmowie z WP dr Tomasz Terlikowski.

Terlikowski o doniesieniach WP: Zakonnice z ośrodka nie powinny nosić habitu Terlikowski o doniesieniach WP: Zakonnice z ośrodka nie powinny nosić habitu Źródło: Forum, Materiały WP
d3apvm8
d3apvm8

W poniedziałek rano dziennikarze Wirtualnej Polski Dariusz Faron i Szymon Jadczak opublikowali wstrząsający reportaż o sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem. Siostry prezentki stosowały przemoc wobec swoich podopiecznych. Wychowankowie byli poniżani, bici i zamykani w klatce.

- Dzieci są bite przez siostry zakonne, natomiast pracownicy świeccy stosują przemoc poprzez wykonywanie ich poleceń. Dotyczy to m.in. wsadzania do klatki czy wiązania. Najczęściej wiązała jednak Alberta. Myśmy z Olą odmawiały. Dzieciom zostają czerwone ślady, a raz opiekunka zacisnęła sznurek tak mocno, że nie mogłam Emilki rozwiązać. Zrobił się węzeł i musiałam pomagać sobie łyżką - mówiła WP Monika, była terapeutka w ośrodku.

- Wszystkie incydenty od dawna zgłaszane są siostrze dyrektor, jednak nie podejmuje ona żadnych działań. Kadra jest zastraszona, boi się siostry dyrektor i utraty pracy - relacjonowała w rozmowie z WP Wanda, była pracownica ośrodka.

Zobacz też: Horror w DPS w Jordanowie. "Zbigniew Ziobro zainteresuje się sprawą"

Terlikowski: Sprawa DPS-u w Jordanowie musi zostać dogłębnie wyjaśniona

Wirtualna Polska poprosiła o komentarz do reportażu dra Tomasza Terlikowskiego, filozofa, pisarza i publicystę katolickiego, który w przeszłości przewodniczył komisji badającej sprawę działania sekty w zakonie dominikanów.

d3apvm8

- Sprawa nadużyć w ośrodku w Jordanowie powinna być bardzo dogłębnie wyjaśniona, zarówno przez władze świeckie – prokuraturę, sąd i urzędy kontrolujące – jak i przez władze kościelne. Oczekiwałbym podjęcia działań przez matkę generalną, ale także przez kurię diecezjalną, która może podjąć pewne kroki w tej sprawie - podkreśla rozmówca WP.

- Jeżeli jednak siostry prezentki nie są w stanie przeprowadzić postępowania wewnętrznego, powinny to zrobić inne instytucje kościelne. Należy sprawdzić, dlaczego siostra przełożona tego domu tolerowała takie zachowania - wskazywał Terlikowski. - Sprawa musi być wyjaśniona w wymiarze świeckim, jak i kanonicznym. Osoby, które dopuszczały się przemocy lub ją tolerowały, powinny zostać ukarane - dodaje.

Jak zaznaczył, "szczególnie smutne jest to, że nadużyć dopuszczały się siostry zakonne". - Krzywda z ręki osób szczególnego zaufania, osób, które cieszą się autorytetem, jest bardzo trudna do zniesienia. Ktoś, kto w ten sposób się zachowuje, nie nadaje się do życia zakonnego - podkreśla Terlikowski.

- Siostra zakonna, która torturuje osoby z niepełnosprawnościami, nie powinna nosić habitu. Siostra przełożona, która toleruje stosowanie przemocy, nie powinna zarządzać ośrodkiem - przekazał publicysta. - Mogą zająć się układaniem mopów, ale niczym więcej - dodaje.

d3apvm8

Jak dodał, "o tym, że w DPS-ach może dochodzić do nadużyć, wiedzieliśmy od dawna". - Rodzice na pewno zakładali, że ośrodki prowadzone przez zgromadzenia zakonne będą lepsze. Kościół cieszył się większym zaufaniem w tych sprawach - mówi w rozmowie z WP.

- Sprawa ośrodka w Jordanowie pokazuje, że cały ten system niezależnie od tego, kto konkretnie w nim pracuje, powinien być poddany bardzo mocnej kontroli. Konieczne są także zmiany w prawie, które wprowadzą ścisłe systemy nadzorujące sytuację w DPS-ach - uważa Terlikowski.

Marek Mikołajczyk, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3apvm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3apvm8
Więcej tematów